Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
Élvonalbeli kutatás Ökológiai szemlélet Fenntartható jövő

Támogasd a munkánkat! hu en

Keresés


Szabadszavas keresés

Kategória

Téma

(Kijelölés törlése)
Keresés

Kosár tartalma

0 tétel van

Fizetendő:

Szállítási díj nélkül
Az összeg az ÁFÁ-t tartalmazza

Kosár Megrendelem  

2022. augusztus 6. Növényvédelem

Száraz nyarak kártevői

2022. évi 17. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek

Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok!

A kártevők (rovarok, atkák) a száraz nyáron is jelen vannak a kertekben.  Egy egészen egyszerű összesítést csináltam a sasadi csapdák előző évi eredményeiből. Évenként összeadtam a csapdázott almamolyok, a keleti gyümölcsmolyok, a szilvamolyok és a barackmolyok augusztusi, első heti fogásait. Mekkora volt a kártevők jelenléte az eltérő időjárású években, ugyanakkor, ugyanabban a kertben, ugyanazokra a fákra kifüggesztett csapdák esetében? Úgy tűnik, hogy a gyümölcsmolyok rajzását nem zavarják az időjárási szélsőségek.

Molykártevők ellen használható szexferomoncsapda.

A kései őszibarackok, az almatermésűeket károsító molyok ellen még érdemes védekezni  (10. felhívás).

2019. 08.07. (almamoly, szilvamoly, keleti gyümölcsmoly, barackmoly összesen)

187 db

2020.08.05. (almamoly, szilvamoly, keleti gyümölcsmoly, barackmoly összesen)

118 db

2021.08.03. (almamoly, szilvamoly, keleti gyümölcsmoly, barackmoly összesen)

113 db

2022.08.02. (almamoly, szilvamoly, keleti gyümölcsmoly, barackmoly összesen)

147 db

A szélsőséges időjárás olyan kártevőket is felébresztett, amikkel idáig nem volt nagy gondunk. 2019-ben már lehetett olvasni a hollóbogár megjelenéséről, és idén is több helyen jelezték a rovar kártételét, így Fóris Anna számolt be a céklában és a másodvetésű zöldbabban megfigyelt jelenségről is. Erről a facebook oldalukon is beszámoltak. A hollóbogár kifejlett egyede könnyen felismerhető, a teste 1,5-2 cm hosszú, karcsú, fekete, zsírfényű, a feje élénkvörös, közepén egy fekete sávval. A tojása 2–3 mm, piszkosfehér, alakja ovális, melyeket a nőstény a talajba, sáskafélék tojásai közelében csoportosan helyez el. A lárva élénk mozgású, sáskafélék tojásait fogyasztja, a báb 15–20 mm, barna színű, kemény bőrű szabadbáb. A kifejlett rovarok gócszerűen károsítanak, elsősorban a burgonyafélék és más növények, így cukorrépa, szója, kerti zöldségek leveleinek szövetét fogyasztják, csak a levélereket meghagyva. Turu Gábor kollégám Pákozdról sáskajárásról tudósított, fiatal szőlőültetvényekben nagy kárt okoztak. Mindkettőjüknek köszönöm a visszajelzéseket.

A sáskajárás a fiatal szőlőültetvényekben is nagy kárt okoztak.

A poloskák is beindultak (14. felhívás). A zöldségágyásokban, a termésekben rágó gyapottok bagolylepke ellen már nem tudunk védekezni. Most éppen kukoricában fotóztam.

A nagy meleg miatt kényszeréretten hullanak az őszi fajták gyümölcsei. Lehet, hogy egy hónappal korábban fogunk szüretelni!

Ahol még nem hullott le az összes levél a gyümölcsfákról, a díszfákról, ott még segíthetnek a lombtrágyák, a biokondícionálók és a biostimulátorok. A legtöbb gyümölcsfánál most alakulnak ki a jövő évi termésrügyek, még lombos állapotban, jó kondícióban kell lenniük a fáknak. Nem tudok kiemelni készítményeket a sok engedélyezett közül. Válasszák a komplex, több mikroelemet és egyéb szerves anyagokat is tartalmazókat. A halvány levelű, sárguló fákon az alsó dózissal dolgozzanak, így biztosan nem perzselik meg a levelek gyenge bőrszövetét. De talán a legfontosabb az öntözés. Öntözés nélkül nem megy!

Jó egészséget, jó kertészkedést:

Budapest, 2022. augusztus 6.

Zsigó György, és az ÖMKi csapat

Az összes eddig megjelent felhívás itt érhető el. 

Kapcsolódó tartalmak és további cikkek ebben a kategóriában

2023. június 7.

Növényvédelem
Mi fán terem? A csonthéjasok környezetbarát növényvédelme

Kezdd kicsiben, NEVELD NAGYRA! Növényvédelem a biokertben sorozat 3. rész 

Részletek
2020. június 5.

Növényvédelem
Öko védekezési módszerek varasodás és molykártevők ellen

2020. évi 14. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek

Részletek
2020. március 26.

Növényvédelem
Öko módszerek levélfodrosodás ellen

Növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek

2020. évi 4. felhívás: előrejelzés és növényvédelmi teendők Zsigó Györgytől.

Részletek

Kapcsolódó és további elemek a Shopban

Kiadvány
Szója fajta- és termesztés-technológiai tesztek ökológiai gazdaságokban - 2019

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Részletek

Kiadvány
Ökológiai és low-input szójatermesztés komplex technológiájának fejlesztése

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Részletek

Kiadvány
Növényvédelem a csonthéjasok ökológiai termesztésében

A csonthéjasok eredményes ökotermesztésének egyik sarkalatos pontja a nagyszámú kórokozó és kártevő elleni hatékony védekezés. A megelőző (preventív) eljárások – mint például az ellenálló fajták, jégvédő háló vagy az esővédő fólia alkalmazása – mellett ma már rendelkezésre állnak hatékony közvetlen (direkt) védekezési módszerek is. Ez az információs kiadvány bemutatja a főbb kórokozókat és kártevőket, és ismerteti a lehetséges preventív és direkt védekezési eljárásokat.

Kiadványaink többsége elektronikus formában, ingyenesen letölthető. A nyomtatott változatban nem (csak PDF-formátumban) elérhetők – a nyomtatási díj kiegyenlítése után –, egyedileg rendelhetők meg (ez irányú igényét, kérjük, jelezze az info@biokutatas.hu e-mail címünkön). A megrendelt és előre, online kifizetett nyomtatott kiadványokat postai úton kézbesítjük (a feltüntetett ár ennek díját tartalmazza).

Részletek

Támogatók

  
Az oldalt fejlesztette:

Biztos vagy benne?


Mégsem Igen