Egy spektrométer képes az adott felületről érkező különböző elektromágneses hullámok érzékelésére és a mérési eredmények rögzítésére. A kontrollált labormérést felváltotta a távolsági mérés, amelyben a mérőműszer és a minta között 1 m, 1000 m vagy akár jóval nagyobb távolság is lehetséges, létrehozva ezzel a spektrális távérzékelés tudományát. A spektrális távérzékelés egyik fontos előnye, hogy lehetővé teszi a roncsolás- és vegyszerhasználattól mentes kémiai adatgyűjtést. A műholdak mellett megjelentek a repülőgépes szenzorok (spektrális szkennerek), majd az utóbbi években a terepi és mobil földfelszíni platformok (snapshot spektrométerek) úgy, mint a távirányított multikopterek, terepi robotok vagy spektrális videokamerák. A spektrális távérzékelést ma már hasznosítják a mezőgazdaság területén, de alkalmazási lehetőségei, különös tekintettel a kertészeti kultúrákban, még kiaknázatlanok.Precíziós megoldások célja a növényvédelemben
Tevékenységek
Várható eredmények
Növényvédelmi monitoring

A kutatások megvalósítását a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) támogatja: www.videkihalozat.eu
Kontakt személy

Labus Balázs
projektvezető kutató
Informatikus és szakigazgatási agrármérnök
balazs.labus@biokutatas.hu
+36 30 260 4418
Kapcsolódó nemzetközi projekt
Kapcsolódó tartalmak és további cikkek ebben a kategóriában

Hír
Műholdak a mezőgazdaság szolgálatában
A föld körüli pályán mozgó műholdak folyamatosan fényképezik a felszínen zajló folyamatokat. A felvételek különböző hullámhosszokon készülnek.
RészletekKapcsolódó és további elemek a Shopban

Kiadvány
A paradicsom ökológiai termesztése
Az ökológiai zöldségtermesztés egyik legkedveltebb kultúrája a paradicsom. Alapvető elvárás, hogy az ökológiai termesztésből származó bioparadicsom konvencionális terményekhez viszonyított magasabb árát a jobb minősége és íze tegye indokolttá.
Részletek
Kiadvány
Paradicsom tájfajták vizsgálata
Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.
A tájfajták genetikai változatosságuk és alkalmazkodóképességük révén rendkívül értékesek, ugyanakkor az intenzív ipari termelés követelményeinek legtöbbször nem felelnek meg, így mára jobbára kiszorultak a termesztésből.
Részletek
Kiadvány
Középkorai burgonyafajták on-farm vizsgálata
Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.
A burgonya alapélelmiszernek számít hazánkban. Magyarország éghajlata lehetővé teszi a burgonya termesztését, az utóbbi évtizedekben tapasztalt hanyatló tendencia mellett is 16.412 hektáron termesztették ezt a növényt 2016- ban, 24,9 t/ha átlagtermés mellett. Ennek a területnek alig 0,43%-án (70,5 hektáron) terem bioburgonya.