Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
Élvonalbeli kutatás Ökológiai szemlélet Fenntartható jövő

Támogasd a munkánkat! hu en

Keresés


Szabadszavas keresés

Kategória

Téma

(Kijelölés törlése)
Keresés

Kosár tartalma

0 tétel van

Fizetendő:

Szállítási díj nélkül
Az összeg az ÁFÁ-t tartalmazza

Kosár Megrendelem  

Állattenyésztés

Takarmányozási és betegségmegelőzési rendszer kialakítása

A precíziós gazdálkodás mindeddig elsősorban a szántóföldi növénytermesztés területén szivárgott be a hazai mezőgazdasági gyakorlatba. Ugyanakkor rendkívüli lehetőséget rejt az állattenyésztés területén is. Intenzív állattartásban már hazánkban is ismerünk gyakorlati példákat a tejelő tehenek testhőmérsékletének, tejhozamának és -minőségének szenzoros nyilvántartására. Ugyanakkor az állatok természetes igényeihez igazodó, szabadtartásos állattenyésztésben nehézségekbe ütközik a folyamatos monitoring megvalósítása. Egyedre szerelhető, nem invazív szenzorokkal ma már ez is megoldható. A kutatás ezt a területet kívánja bevezetni a hazai gyakorlatba és továbbfejleszteni, új, kiemelkedő minőségű hazai élelmiszertermékek előállítása érdekében.



Tevékenységek

  • Az állattenyésztés területén szenzoros és hagyományos mérési adatokat gyűjtünk a szabad tartású szarvasmarha egyedek táplálkozási folyamatairól, egészségi állapotáról és testsúly-gyarapodásáról. A mért adatok alapján az állatok biológiai igényeit szem előtt tartva lehetővé tesszük a tartástechnológia és a takarmányozás optimalizálását, a hatékony betegség-felismerést és az egyedre szabott állatgyógyászati eljárások alkalmazását.
  • Terepnapok, szakmai értékelő és tervező napok keretében lehetővé tesszük a tapasztalatok megosztását és az eredmények megvitatását. A technológia segítségével kiemelkedő beltartalmi mutatójú új termékek kialakítását kezdjük meg.


Várható eredmények

  • Új szenzorok bevezetése az állattenyésztési gyakorlatba, melyek lehetővé teszik a táplálkozási szokások és az emésztési hatékonyság, illetve az állatok viselkedése közötti összefüggések feltárását (pl. a kérődzési folyamat hossza, ritmusa, ideje alapján).
  • A fejlesztések lehetővé teszik a gazdaságok számára a pontosabb, egyed szintű monitorozást, ezáltal a kiváló állatjóléti feltételek biztosítását és dokumentálását, így a fogyasztók érdekeinek fokozott védelmét és kiszolgálását.
  • Új termékek fejlesztése kezdődik meg, melyek kedvező beltartalmi értékeikkel kiemelkednek a jelenlegi kínálatból.

Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat

A kutatások megvalósítását a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) támogatja: www.videkihalozat.eu

Kontakt személy

Dr. Pajor Gábor

Vezető kutató

Állatorvos - adatelemző és informatikus

gabor.pajor@biokutatas.hu
+36 30 398 3934


Kapcsolódó tartalmak és további cikkek ebben a kategóriában

2021. július 1.

Hír
Okos állattenyésztés - Láthatóvá tenni a láthatatlant

Egyik új és kiemelt kutatásunk az állattenyésztés területén végzett szenzoros és hagyományos mérési adatok gyűjtése a szabad tartású szarvasmarhák non-invazív (behatásmentes) szenzorokkal mérhető fiziológiai állapotairól, mozgásáról és testsúly-gyarapodásáról.

Részletek
2021. december 1.

Hír
Precíziós gazdálkodás és állatjólét

Mit jelent a precíziós állattenyésztés? A precíziós gazdálkodást alapvetően arra találták ki, hogy a termelési eredményeket növeljék, miközben az erőforrásokat pontosabban használják fel.

Részletek
2022. január 25.

Hír
Digitális megoldások a legeltetett húsmarha ágazatban - 1. rész

Avagy hogyan juthatunk jóval több és a napi munkában hasznosítható információhoz, miközben a munkaerő létszáma csökken a mezőgazdaságban?

Részletek

Kapcsolódó és további elemek a Shopban

Rendezvény
Műhelymunka a digitalizáció elősegítésére

Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi), PATH2DEA projektje, valamint a Magyarországi Precíziós Állatartásért Egyesület (MAPÁE) együtműködésében szervezzük meg közös workshopunkat az agroökológiai átállást lehetővé tevő digitalizáció elősegítése témában.

Részletek

Kiadvány
On-farm kutatás 2014

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Az ÖMKi 2012-ben kezdte meg on-farm kutatási programját. Az on-farm kutatási hálózat nem más, mint a hazai ökológiai gazdaságokban megvalósuló üzemi kísérletek rendszere.

Részletek

Kiadvány
Ökológiai búzatermesztési kutatások: on-farm fajtatesztek eredményei - 2017

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

A búza az ökológiai gazdaságok legnagyobb területen termesztett szántóföldi növénye, melynek jelentősége a tönkölypiac zavarai miatt az elmúlt években tovább nőtt. On-farm típusú búza fajtatesztjeinket 2012 őszén indítottuk el és az ígéretesnek tűnő fajtákat folyamatosan igyekszünk biztosítani a kísérletekben résztvevő gazdálkodók számára. Az eltelt öt év alatt eddig közel húsz helyszínen mintegy negyven búza fajtát vizsgáltunk.

Részletek

Támogatók

  
Az oldalt fejlesztette:

Biztos vagy benne?


Mégsem Igen