A precíziós gazdálkodás mindeddig elsősorban a szántóföldi növénytermesztés területén szivárgott be a hazai mezőgazdasági gyakorlatba. Ugyanakkor rendkívüli lehetőséget rejt az állattenyésztés területén is. Intenzív állattartásban már hazánkban is ismerünk gyakorlati példákat a tejelő tehenek testhőmérsékletének, tejhozamának és -minőségének szenzoros nyilvántartására. Ugyanakkor az állatok természetes igényeihez igazodó, szabadtartásos állattenyésztésben nehézségekbe ütközik a folyamatos monitoring megvalósítása. Egyedre szerelhető, nem invazív szenzorokkal ma már ez is megoldható. A kutatás ezt a területet kívánja bevezetni a hazai gyakorlatba és továbbfejleszteni, új, kiemelkedő minőségű hazai élelmiszertermékek előállítása érdekében.Takarmányozási és betegségmegelőzési rendszer kialakítása
Tevékenységek
Várható eredmények
Állattenyésztés

A kutatások megvalósítását a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) támogatja: www.videkihalozat.eu
Kontakt személy

Dr. Pajor Gábor
Vezető kutató
Állatorvos - adatelemző és informatikus
gabor.pajor@biokutatas.hu
+36 30 398 3934
Kapcsolódó tartalmak és további cikkek ebben a kategóriában
.jpg)
Hír
Okos állattenyésztés - Láthatóvá tenni a láthatatlant
Egyik új és kiemelt kutatásunk az állattenyésztés területén végzett szenzoros és hagyományos mérési adatok gyűjtése a szabad tartású szarvasmarhák non-invazív (behatásmentes) szenzorokkal mérhető fiziológiai állapotairól, mozgásáról és testsúly-gyarapodásáról.
Részletek
Hír
Precíziós gazdálkodás és állatjólét
Mit jelent a precíziós állattenyésztés? A precíziós gazdálkodást alapvetően arra találták ki, hogy a termelési eredményeket növeljék, miközben az erőforrásokat pontosabban használják fel.
Részletek
Hír
Digitális megoldások a legeltetett húsmarha ágazatban - 1. rész
Avagy hogyan juthatunk jóval több és a napi munkában hasznosítható információhoz, miközben a munkaerő létszáma csökken a mezőgazdaságban?
RészletekKapcsolódó és további elemek a Shopban
.png)
Rendezvény
Műhelymunka a digitalizáció elősegítésére
Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi), PATH2DEA projektje, valamint a Magyarországi Precíziós Állatartásért Egyesület (MAPÁE) együtműködésében szervezzük meg közös workshopunkat az agroökológiai átállást lehetővé tevő digitalizáció elősegítése témában.
Részletek
Kiadvány
Biogazda füzetek 10 - Növénytársítások
Az eredményes gazdálkodás egyik alapja- és ez különösen vonatkozik az ökológiai gazdálkodásra-, hogy a gazdálkodó megfelelő szakmai ismeretekkel kell rendelkezzen. Az ökológiai gazdálkodásban különös gonddal kell eljárni a növényi kártevőkkel, kórokozókkal szemben. Mivel ebben a gazdálkodási formában tilos a szintetikus növényvédő szerek, rovarirtók, gyomirtók használata, ezért különös jelentősége van a növénytársításoknak.
Dr. Sárközy Péter - Haraszi Nóra - Cseperkálóné Mirek Barbara kiadványa ebben nyújt segítséget nem csak biogazdáknak.
Részletek
Kiadvány
A cseresznyelégy elleni védekezés lehetősége ökológiai gazdálkodásban
Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.
Az ökológiai gazdálkodásban a cseresznyelegyek (Rhagoletis cerasi és Rh. cingulata) elleni védekezés kihívást jelent a termelők számára, mivel e kártevők ellen jelenleg nem áll rendelkezésre szelektív, megbízhatóan hatékony és az ökológiai gazdálkodásban is alkalmazható növényvédőszer.
Támogatók


