A nagy hideg kárt tehet nemcsak a duzzadó rügyekben, hanem esetleg magukban a fákban is, ha a nedvkeringés már elindult, és a fagy tartós. Ezt csak a fagyok elmúltával tudjuk megállapítani.
A rügyfakadás idejében fellépő -15-20 oC a rügyek 50%-ának károsodását okozza. Azt, hogy lesz-e fagy következtében terméskiesés vagy nem, ilyenkor még nem lehet megmondani, mindenesetre, ha nem metszették meg a fákat, a fagy elmúlta után érdemes rügyvizsgálatot végezni, és a rügyvizsgálat eredményének függvényében meghatározni a metszés mértékét.

Balra egészséges, jobbra károsult rügy (Sicz György fotói)
Szélcsendes, csillagfényes éjszakákon a talaj felett 0 fok alá hűlhet a levegő. Az ültetvényekben füstöléssel, a korona feletti fagyvédelmi öntözéssel, paraffingyertyával végzett ültetvényfűtéssel, telepített vagy traktor által vontatott hőlégfúvó berendezéssel és légkeveréssel is védekezhetnek. Ezekkel még a -6-8 Celsius fokos fagytól is megóvhatják a fáikat.
A házikertesek csak a szomszédokat zavarnák pl. a begyújtott nedves szalmabálákkal. Ha már ki lennének nyitva a kerti csapok, akkor a fagyok érkezése előtt be lehetne öntözni a fák alatti talajt, mert a jó szerkezetű talajban a víz hőpufferként viselkedik. A feketén hagyott földfelszín több nappali hőt fogad be, éjszaka ez is védene egy bizonyos mértékig. A talajok hőtároló képességét megnövelő felszíni öntözéssel állítólag 1 méteres magasságig mérsékelni lehet a hideg hatását. Talán a málnásokban eredményes lehet. Néha a beáramló északi hideg levegő is kárt okozhat. A szállított fagy ellen gyakorlatilag nem lehet védekezni. Hiába végzik a légkeverést, mert a felső légréteg is 0 C alatti, a füstöt, meleget pedig elfújja a fagyos szél.
A nagyüzemi fagyvédelmi módszerek (így a szélgép, fagyvédelmi öntözés, paraffingyertyák) többsége nem alkalmazható a kis kertekben. Nedves avart, szalmabála égetését az egészségünk védelme miatt az önkormányzati rendeletek sem engedik meg. Biokertészként leginkább a fáink fajtatulajdonságaiban és jó kondíciójában bízhatunk.
A csemeték vásárlásánál a fajta betegség ellenállóságát és a fagytűrőképességét is tisztázni kell. A klímaváltozás gyümölcskertészeket érintő egyik hatása, hogy bár összességében enyhébbek a telek, gyakoribbak a tél végén betörő hideghullámok. A korán fakadó fajták helyett esetleg érdemes lesz megfontolni inkább olyan fajták választását, amelyek később fakadnak. A gyümölcs és a zöldségfajták nemesítésénél kiemelt szempont az ellenállóság kialakítása. Fagyzugos kertbe különös gonddal kell kiválasztani a növényeket.
A tavaszi fagyokra felkészíthetjük gyümölcsfáinkat növénykondicionáló, biostimuláló készítmény kijuttatásával, melynél leírják a fagy elleni megelőző védőhatást.
A rügypattanás környékén segíthet pl. a Damisol BB II Gyümölcs (**) névre hallgató, (borostyánkősav tartalmú) lombtrágya, melyet az ismertetője szerint „elsősorban gyümölcsösben használnak kisebb mértékű fagykár megelőzésére, illetve a fagykár mérséklésére”. A tájékoztató szerint már a virágrügyek levelein és a fiatal hajtások felszínén is felszívódik, de a virágzásban is bevethető.
A virágok megvédésére még szóba jöhetnek egyéb pl. algát (Algafix*), amionsavakat (Nutrigreen AD**), huminsavat (BiStep*), tápanyagokat (káliumot, kalciumot, bórt és cinket – ez utóbbi kettőre javasolható pl. a Vulcan Cink + Bór oldat**), valamint flavonoidokat tartalmazó (Flavo Plant*) készítmények. Mindet természetesen nem érdemes használnunk, de javasolható az aminosavas készítmények kombinációja a tápanyagokat tartalmazókkal. Akármelyiket is választjuk, fontos, hogy alacsony lémennyiséggel és jó porlasztással, nagy levegővel, apró cseppekben juttassuk ki a permetezésnél. A kis növényi felvevő felület miatt tapadásfokozót is érdemes lehet használni (ilyen pl. a Wetcit*, vagy Prev B2**).
A kollégák szerint -2-3 0C éjszakai lehűlést tudnak kivédeni a felsoroltakkal (ez is nagy szó, mert a bibékre már ez is végzetes lehet). A fagyot megelőzően és utána is permetezni kell velük.
Jelmagyarázat:
*Ökológiai gazdálkodásban felhasználható termésnövelő anyag
** Biokontroll Hungária Kft által elismert EK műtrágya
*** Hungária Öko Garancia Kft által elismert EK műtrágya
Sajnos a rügypattanás környékén jelentkező fagy ellen nincs tökéletes védelem, marad az előző évben kialakított jó kondíció. A virágok megvédése érdekében, a rügyfakadástól a virágzásáig már a kálium és a bórtartalmú lombtrágyákkal is permetezhetnek, ezek a levél nélküli vesszőkből is felszívódnak. A virágzó fák különösen érzékenyek a mínuszokra. Fel tudjuk készíteni a fáinkat a várhatóan megérkező hidegre. A jó kondíciójú fák a kisebb fagyokat károsodás nélkül túlélik. A rügyfakadás után, bimbós állapotban már érdemes valamelyik foszfort, káliumot, cinket és bórt, valamint huminsavakat is tartalmazó növénykondicionálóval erősíteni a gyümölcsfák kondicióját (pl. Plan Tonic, Kondisol). Ezeken felül korábban Prev-B2-t ajánlottuk, mivel a gyakorlati tapasztalatok alapján kedvező volt narancsolaj és bór együtt hatása. A boltokban még akad kisebb mennyiség, de sajnos megszüntette a gyártó a gyártását. A termékenyülést segítő bór mikroelem pótlására bármelyik bór hatóanyagú termék (pl. Solvitis Bór, Polybór 140, Organit Bór, Borogreen L) használható. A tanúsítószervezetek honlapján elérik ezen termékek listáját. Ekkor már kialakult az a növényi felület (igaz, hogy még nagyon kicsi), amely képes felvenni a tápelemeket. Tehát csak megelőzéssel védekezhetünk, az elfagyott virágot nem tudjuk életre kelteni.