Ökológiai és konvencionális gazdálkodónak, kiskerti felhasználóknak is hasznos lehet, hiszen termésnövelő anyagokat a legtöbb gazdaság már használ. A kiadványban összefésültök a NÉBIH és a két tanúsító szervezet a Bio Garancia Kft. és a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. listáján szereplő készítményeket. Minden olyan termék használható, amely hazai forgalomban legálisan elérhető és megfelel az öko rendeletnek, amelyik terméket az egyik listán megtaláljuk, azt a másik el fogja fogadni. Mivel a kiadvány évente egyszer jelenik meg, de az ökológiai gazdálkodásban használható készítmények listája évente többször módosul, javasolt a szer felhasználása előtt meglátogatni a NÉBIH honlapját. 2024. március 18-án megjelent felhívás (olvasható: NÉBIH honlap) alapján a 2024. január 1-én lépett hatályba az az AM rendelet [A termésnövelő anyagok engedélyezéséről, tárolásáról, forgalmazásáról és felhasználásáról szóló 36/2006. (V.18.) FVM rendelet deregulációs szempontú módosításáról szóló 163/2023. (XII.27.) AM rendelet], ami deregulációs célból módosította a termésnövelő anyagokra vonatkozó 2006-os alaprendeletet [A termésnövelő anyagok engedélyezéséről, tárolásáról, forgalmazásáról és felhasználásáról szóló 36/2006. (V.18.) FVM rendelet]. A jogszabályi előírások egyszerűsítését lehetővé tévő intézkedés révén a január 1-én érvényes engedélyokirattal rendelkező termésnövelő anyagok engedélyokiratai az abban szereplő érvényességi idővel határozatlan ideig hatályosak lesznek. További változást jelent, hogy a rendeletmódosítás szerint a 2024. január 1-e után gyártott tételeken nem kötelező feltüntetni az engedély hatályát. 

Frissült a NÉBIH honlapján az ökológiai gazdálkodásban használható termésnövelő anyagok és növényvédelmi célú készítmények listája! A legutóbbi frissítés dátuma: 2024. szeptember 9.  

TÁPANYAG-GAZDÁLKODÁS 

Az ökológiai termelés alapelve, hogy a növényeket a talaj ökoszisztémáján keresztül tápláljuk. Ennek ellenére érdemes tápanyagmérleg-számítást végezni és törekedni a területről elvitt termékek biomasszájában lévő tápelemek visszapótlására. Weboldalunkon található tudástárunk azokat a kiadványokat, videókat, cikkeket tartalmazza, amelyeket gyakorlati szakembereknek készítettünk, vagy ajánlunk az ökológiai gazdálkodásnak megfelelő tápanyag-utánpótlás témájában. A tudástár ide kattintva érhető el. 

NÖVÉNYVÉDELEM 

Az ökológiai gazdálkodásban rendszer szinten gondolkodunk, a helyszín és növények kiválasztásától odafigyelünk a növények egészségére. Az ÖMKi honlapján kertészeti és szántóföldi növényvédelmi cikkeink között böngészhetsz, ide kattintva. 

A 2024. szeptember 9-től érvényes, ökológiai gazdálkodásban alkalmazható növényvédelmi célú készítmények listája ide kattintva érhető el a NÉBIH honlapján. 

Továbbá a növényvédelmi céllal felhasználható egyszerű anyagok is elérhetők a NÉBIH honlapján. 

A nem öko növényvédősök jelezték, hogy nehezítik a helyzetüket a növényvédőszer-kivonások. Megnőtt a mechanikai és a biológiai növényvédelmi módszerek jelentősége, és még fontosabbak lettek azok az eljárások melyekkel a károsítóknak ellenálló, jó kondíciójú növényeket tudunk nevelni. 

A Magyar Királyi Földművelésügyi Minisztérium 1934. évi útmutatójában mindösszesen 11 engedélyezett „gyümölcsvédelmi szert” említ. Valamennyi kontakt, olaj, réz, kén, arzén, nyers nikotin, fasebkátrány és hernyóenyv hatóanyagúak. Így érthető, hogy a mainál jóval nagyobb jelentőséget tulajdonítottak a kemény súrolókefének, a kéregkaparóknak, a sebtisztító kacorkésnek, az alma és szilvamolyok ellen június közepén felszerelt hernyófogóöveknek, a bimbólikasztók, bundásbogarak és cserebogarak elleni bogárrázásnak, és pl. a madárodúknak. Meg kell tanulnunk újra ezeket a módszereket, mert néhány év múlva már nekünk is csak 11 növényvédő szerünk lesz! És az is igaz, hogy a permetezésnél környezetkímélőbb és olcsóbb eljárások. 

Kövess minket a közösségi média felületeken!