A szeptemberi dióhullás oka a nyugati dióburok-fúrólégy jelenléte. Ez a kártevő is viszonylag új Magyarországon, Amerikából hurcolták be pár évvel ezelőtt. Egy nemzedéke van, de hosszasan, július közepétől szeptember végéig, akár október közepéig is rajzik. A kártevő a petéit a zöld dióra rakja, a kikelő lárvája berágja magát a zöld burokba. A zöld héjon látható 2-3 mm-es fekete foltok árulkodnak a légy jelenlétéről. A rágás helyén, illetve ahol a nyű élt a burokban, a szövet elfeketedik, elhal, hozzátapad a dió héjához, megpenészedik. A nyüvek kifejlődésük után kiejtik magukat a burokból és a fa alatt, a talajban telelnek át, ezért folyamatosan szedjük össze a lehullott fekete termést és a fán se hagyjunk beteg szemeket. A legyek a talajból rajzanak ki jövőre. Ha az elfeketedett dió könnyű, „cinegés”, akkor gombás vagy baktériumos fertőzés történt, viszont a nyálkásan fekete-foltos héjburokban az említett nyugati dióburok-fúrólégy kártételét kell felismerni.
Megmenthető a termés, ha a dió érése időszakában a lehető leggyorsabban felszedik és megtisztítják a lehullott, a baktériumos fertőzéstől feketén nyálkás szemeket. A nyüveket is tartalmazó burkot azonnal semmisítsék meg (távolítsák el), így megakadályozzák a nyüvek talajba vonulását, áttelelését. A korábbi tapasztalatok alapján, úgy tűnik, hogy a termés nagy része megmenthető ezzel a módszerrel. Megtisztítva a baktériumos nyálkától többet tárolhatunk el karácsonyig, héjasan egerektől védett szellős helyen.
A nagyüzemi technológia fejlesztés alatt áll, a Biocont Kft.-vel tavaly a kísérleteik helyszínén készített videót érdemes megnézni. Varga László kollégám (Kwizda Agro Hungary Kft.) szellemes és házilag is elkészíthető csapdájának a fotóját megtalálják itt. Nappal színcsapdaként, éjjel pedig fénycsapdaként működik. A cseresznyelégy, a diólégy a sárga színhez és az éjjeli szolárfényhez is vonzódik, majd a tál alján lévő pl. mosogatószeres folyadékban végzi. Előrejelzésre és bizonyos mértékig gyérítésre is szolgál.
Németországban üzemi szinten használják, Nyugat -Dunántúlon kísérletekben használtak csalétekkel kombinált rovarölőszeres kezeléseket, bíztató eredményekkel dióburok fúrólégy ellen. A Combi-protec csalétek és rovarölőszer hatásjavító segédanyag hazai forgalombahozatali engedéllyel rendelkezik, ugyan jelenleg még nincs fent az ökológiai gazdálkodásban engedélyezett növényvédőszerek listáján, de az összetétele alapján a termék használható (Ausztriában, Németországban, Hollandiában ökológiai termesztésben is használható). A termék maga csalétek, mindenképpen kombinációban kell használni, akár piretrin (Pyregard) vagy spinosad (Laser vagy Laser duplo) növényvédőszerekkel. Jelenleg dióban egyik sem engedélyezett, de a késő nyári védekezésekhez használt szükséghelyzeti engedélyek még nem jöttek ki. Nagyobb ültetvény (vagy más úgynevezett kiskultúra esetén célszerű a termelőnek magának kérnie a szükséghelyzeti engedélyt.
Nem egységes az ország a légy rajzásában, tehát csak a saját fájukra, a fa tetejére kifüggesztett ragacsos sárgalap fogása alapján dönthetnek a permetezések indításáról. A rajzás pontos követése lehetővé teszi, hogy az egyébként nem olcsó védekezést jól időzítsük. Nagyobb ültetvények számára kiváló technikai megoldást nyújt olyan gép, amelyet rendszerint parkok, fasorok magas fáinak védelmére használnak a parkfenntartók (leginkább platán és vadgesztenye károsítói ellen). A finom porlasztású permetlé „sugár” könnyedén és ködszerűen eléri az akár 15-20 méter magas fák csúcsát is és biztosítja az akár 100 %-os lombfedettséget is. Érdemes lehet a gépet vagy a szolgáltatást kölcsönkérni a városgazdáktól. Biztos vagyok abban, hogy a megfelelő új készítmények engedélyezése és a technika sikeresen megállíthatja a fúrólégy ámokfutását dióültetvényeinkben.
Még többet írtunk a dió szelíd növényvédelméről a Kezdd kicsiben, neveld nagyra! sorozatunk 7. részében.

Dióburok-fúrólégy imágók ragacsos sárgalapon