Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
Élvonalbeli kutatás Ökológiai szemlélet Fenntartható jövő

Támogasd a munkánkat! hu en

Keresés


Szabadszavas keresés

Kategória

Téma

(Kijelölés törlése)
Keresés

Kosár tartalma

0 tétel van

Fizetendő:

Szállítási díj nélkül
Az összeg az ÁFÁ-t tartalmazza

Kosár Megrendelem  

Távérzékelés

A spektrális távérzékelés egyik fontos előnye, hogy lehetővé teszi a roncsolás- és vegyszerhasználattól mentes kémiai adatgyűjtést. A spektrális távérzékelés mára jelentősen kiszélesedett, mind műszaki megoldásaiban, mind alkalmazási területeiben. A műholdak mellett megjelentek a repülőgépes szenzorok (spektrális szkennerek), majd az utóbbi években a terepi és mobil földfelszíni platformok (snapshot spektrométerek) úgy, mint a távirányítós multikopterek, terepi robotok vagy spektrális videokamerák.

A spektrális távérzékelési technikák és platformok kibővülésévél a mezőgazdasági távérzékelés új formái jelentek meg, melyek figyelembe veszik a termelés speciális tulajdonságait, különösképpen a termelési cikluson belüli nagy térbeli, spektrális és időbeli skálákat. A távérzékelés egyik legnagyobb jelenlegi kihívása az időbeli felbontás növelése, amely önálló és/vagy távirányított platformokkal és szenzorfejlesztésekkel valósítható meg. Ez a fajta mobilitás és rugalmasság alkalmazkodik a mezőgazdaság időbeli és térbeli változékonyságához és alkalmas kisebb területek pontosabb vizsgálatára is, ami jól illeszkedik a fenntartható ökológiai gazdálkodás elvárásaihoz.

A spektrális távérzékelés az ökológiai gazdálkodás számos területén alkalmazható, így például a talajheterogenitás-, a talajerőgazdálkodás-, az állománytisztaság-, a vitalitás-, a kór- és károkozók vizsgálata, valamint a termésbecslés, az öntözéstervezés, a növényi stressztérképezés során és meg sok más felhasználási területen is.

Spektrális távérzékelés

Az emberi szem az elektromágneses spektrumnak csak igen kis részét, az úgynevezett látható fény tartományát (380-780 nm) képes színek formájában felbontani és értelmezni. Ennek ellenére a látás az egyik legfontosabb távérzékelési eszközünk. A műszaki fejlesztések és a fotográfia révén elterjedt képalkotási módszerek lehetővé teszik a különböző távolságból történő képi dokumentációt vagy fotográfiai távérzékelést. A látható és nem látható fény hullámhosszonkénti felbontása és mérése a spektroszkópia, illetve a spektrometria alkalmazásával vált lehetővé, amelynek mérőeszköze a spektrométer.

A spektrométer képes az adott felületről érkező különböző elektromágneses hullámok érzékelésére és a mérési eredmények rögzítésére. A mért felületről érkező hullámhosszok összetétele és eloszlása jellemzi az adott felület fizikokémiai állapotát. A hullámhosszokból felépülő spektrum „ujjlenyomat” szerűen kódol számos anyagjellemzőt. Ez az analitikai labortechnikában már régóta ismert módszer új értelmezést kapott a műholdakon, repülőkön vagy kézi műszerként való alkalmazása során. A kontrollált labormérést felváltotta a távolsági mérés, amelyben a mérőműszer és a minta között 1m, 1000 m vagy akár jóval nagyobb távolság is lehetséges, létrehozva ezzel a spektrális távérzékelés tudományát.

 

Kapcsolódó tartalmak és további cikkek ebben a kategóriában

2019. augusztus 8.

Lezárt nemzetközi projektek
HealthyMinorCereals

Az európai és a globális mezőgazdaság termelékenységét nagymértékben fokozta, hogy az elmúlt évtizedekben a nemesítés viszonylag kisszámú növényfajra (Európában elsősorban a közönséges búzára és árpára) összpontosított. A nemesítők ezeket magas ásványi műtrágya felhasználáshoz kötött magas hozamra szelektálták. Ugyanakkor ez a stratégia csökkentette a mezőgazdaságban a genetikai változatosságot és sokszínűséget, ami a növényeket sebezhetővé teszi a biotikus és abiotikus stresszel szemben. A felhasznált nagy mennyiségű műtrágya és energia pedig környezeti károkhoz vezetett.

Részletek
2019. augusztus 8.

Lezárt on-farm kutatások
Pelyvás gabona kísérletek

Részletek
2018. június 20.

Hír
A bio szerelmesei egy helyen – beszámoló az osztrák biogazdálkodási napokról

Eddig soha nem látott méretekben rendezték meg az első osztrák biogazdálkodási napokat (Biofeldtage) az Osztrák Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (FiBL Österreich), az Osztrák Mezőgazdasági Kamara, a BIO Ausztria Burgenland és a PANNATURA szervezésében, június 15-16-án az Esterházy Biobirtokon, Donnerskirchenben. A rendezvényt a Szövetségi Fenntarthatósági és Idegenforgalmi Minisztérium, a Burgenlandi Tartomány és olyan kiemelt szponzorok támogatták, mint a Ja! Natürlich osztrák biomárka, a CLAAS és Nourivit. A nagyszabású szabadtéri rendezvénnyel a szervezők arra törekedtek, hogy a látogatók ne csak vásárlásaik során találkozzanak biotermékekkel, hanem személyesen, élőben is átéljék az ökológiai gazdálkodást.

Részletek

Kapcsolódó és további elemek a Shopban

Kiadvány
A búza-kőüszög felismerése, megelőzése és védekezési lehetőségek az ökológiai gazdálkodásban

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

A búza-kőüszög, vagy büdösüszög (Tilletia caries) a búzán kívül más gabonaféléket is megfertőző gombabetegség, amely elsősorban a termés minőségét rontja. A Tilletia nemzetségbe több faj is tartozik, amelyek hasonló tüneteket okoznak, de közös jellemzőjük, hogy spóráik széllel és az egészséges szemek felületére tapadva terjednek, valamint közvetlenül a talajból fertőzhetnek. Összefoglalónk célja a kőüszög fertőzés jellemzőinek, a gomba életciklusának, valamint a fertőzés elleni védekezés módszereinek bemutatása.

Részletek

Rendezvény
Szőlészeti szakmai nap

A sorköztakaró növényzet telepítésének hatásai az ültetvényre

Részletek

Kiadvány
Középkorai burgonyafajták on-farm vizsgálata

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

A burgonya alapélelmiszernek számít hazánkban. Magyarország éghajlata lehetővé teszi a burgonya termesztését, az utóbbi évtizedekben tapasztalt hanyatló tendencia mellett is 16.412 hektáron termesztették ezt a növényt 2016- ban, 24,9 t/ha átlagtermés mellett. Ennek a területnek alig 0,43%-án (70,5 hektáron) terem bioburgonya.

Részletek

Támogatók

  
Az oldalt fejlesztette:

Biztos vagy benne?


Mégsem Igen