Az ÖMKi, Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet hazánk egyedüli ökogazdálkodásra specializálódott kutatóintézete. 2011-ben azért jött létre, hogy előmozdítsa az ökológiai gazdálkodás hazai fejlődését
és szélesebb körű alkalmazását.
Alapelveink

Hitelesség

Részvételi kutatás

Gyakorlat-központúság

Hatékony ismeretátadás
Miért olyan fontos az ökológiai gazdálkodás?
A globális környezeti, társadalmi és gazdasági kihívások hatására az elmúlt években a fenntartható élelmiszertermelés kutatása és fejlesztése a tudományos világ kiemelkedő jelentőségű területévé vált.
Mik ezek a kihívások?
- A világ népessége 2050-re várhatóan meghaladja a 9 milliárd főt
- A klímaváltozás okozta szélsőséges éghajlati jelenségek számottevően csökkentik a mezőgazdasági termelékenységet
- A globális kémiai növényvédőszer-használat az egészségünket és a környezetünket egyaránt megterheli
- A helytelen táplálkozás – a fejlett országokban is – a halálozások egyik vezető oka
Magyarország számára az ökológiai gazdálkodás a hazai mező- és élelmiszergazdaság megújulásának és hosszú távú fenntarthatóságának egyik legnagyobb lehetősége. Ahhoz, hogy az ökológiai gazdálkodás továbbra is dinamikusan fejlődjön, kulcsfontosságú annak megalapozása tudományos kutatással és stratégiai piacfejlesztéssel.
Fő tevékenységi területeink
Partnereink

Ökológiai Gazdálkodók Európai Szövetsége (IFOAM Organics Europe)

Svájci Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (FiBL)

Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat
Vélemények

„Az ÖMKi véleményem szerint az egyetlen hazai szervezet, amely pragmatikus fókusszal ismeretátadást igyekszik megvalósítani a hazai ökológiai gazdálkodók irányába. Lelkes ökogazdálkodóként előszeretettel veszek részt olyan, az ÖMKi által szervezett műhelymunkákon, szakmai összejöveteleken, amelyek azon túlmenően, hogy új, hasznos információkkal szolgálnak, egyúttal lehetőséget teremtenek a más gazdálkodókkal történő kölcsönös tapasztalatcserére, szakmai hálózatépítésre.”

„Eljutott az emberiség az idő és tér egy olyan pontjára, ahonnan az eddigi eszközökkel nem lehet tovább jutni. Elpusztította az Anyaföld nagyrészét, ami táplálja az emberi testet és elpusztította az Igazság becsületét, mely táplálja a lelket. Az előttünk álló kihívás egyértelmű. Minden erőnket az Anyaföld védelmének kell szenteljük, hogy tiszta szívvel álhassunk gyermekeink elé és őszintén nézhessünk ártatlan szemeikbe. Azokat a megoldásokat és embereket kell támogatni, akik fenntarthatóan gazdálkodnak a meglévő javakkal, a természettel összhangban. Ezért a hangsúlyt az ökológiai gazdálkodási rendszerek felé kell áthelyezni. Az az ország/nép, aki ezt meglépi, csak annak van biztos jövője! ”

“Örülök, hogy közösen rész tudunk venni az ÖMKi-vel külföldi projektekben. Nagyon inspiráló, hogy gyakorlati tanácsokkal látnak el fiatal kutatók, akiknek valódi elkötelezettségük és motivációik vannak az ökológiai gazdálkodásban, a biodiverzitás megőrzéséért.
Mindemellett mindig gyors és naprakész választ kapok minden egyes szakmai témában, és tudom, hogy a közös munka az ÖMKi-vel sok projektben más biotermelőkkel is könnyen összehoz, akikkel a kapcsolat és a folyamatos szakmai tapasztalatcsere szintén a jobb eredményhez vezet. ”

“Az ökológiai gazdálkodás elkötelezett híve vagyok közel 30 éve. Bio termékeket fogyasztok és termelek a kiskertemben. Ezt a gondolkodást szülőhelyemről Nagybajomból hoztam, hiszen a családunkkal így éltünk. Azóta szomorúan látom, hogyan csökkennek vidéken a konyhakertek, hogyan fogy a vidék, a tudás. Ezért örülök és támogatok minden lépést, eredményt, ami az egészséges, tiszta táplálkozást, az ökológiai egyensúly megtartását, a régi tájfajta növényeink újra felfedezését célozza meg. Az ÖMKI kiváló e tekintetben. A munka amit végeznek, azt gondolom ma már életbevágóan fontos, hogy az unokáinknak is maradjon még valami élettér ebből az agyonszennyezett földünkből.”