Az ÖMKI a Top 100 MAGYAR AGRÁR INNOVÁCIÓ között – 2022
A mezőgazdaság stratégiai fontosságú terület, a korábbiaknál lényegesen keményebb elvárásrendszerrel kell szembenéznie az agrártermelésnek, egyszerre kell zöldnek és hatékonynak, versenyképesnek lennie. Az ÖMKi 2022-ben került be a 100 hazai mezőgazdasági innovációt bemutató kiadványba, amelyben a szerkesztők a megelőző néhány év kiváló magyar kezdeményezéseit, eredményeit idézik fel az agrárium terültéről.
Hagyomány és Innováció Díj az Agrárgazdaságban, OMÉK – 2021
A 80. OMÉK alkalmával vettük át a Hagyomány és Innováció Díj az Agrárgazdaságban kitüntető elismerést, amelyet öko tájfajta paradicsompalántáinkért kaptunk. „Nagy öröm átvenni az újabb elismerést, amely kutató és ismeretterjesztő munkánkat dicséri. A program dinamikus fejlődésen ment keresztül azóta, hogy kilenc éve kikértük a vetőmagokat a tápiószelei génbankból és elindítottuk a tájfajta paradicsomok ökológiai termeszthetőségét vizsgáló, On-farm kutatásunkat biogazdák közreműködésével. A hazai gasztronómia elismeréséből, a szakmai díjakból és a fogyasztók pozitív visszajelzéseiből felbecsülhetetlen motivációt nyerünk a projekt folytatásához.” – ezekkel a szavakkal vette át a díjat ügyvezetőnk, Dr. Drexler Dóra.
Highlights of Hungary 5. helyezés a tájfajta paradicsompalántáknak – 2020
A Highlights of Hungary non-profit kezdeményezésként 2014 óta díjazza és teszi ismerté a legkiválóbb magyar kreatív teljesítményeket. A program 2020-as jelöltjeit a HASS, ALKOSS, GYARAPÍTS! hívószavak köré gyűjtötték a Highlights nagykövetei. Az ÖMKi tájfajta paradicsompalántáit Farkas Richárd, a Pajta Bisztró séfje ajánlotta a mezőnybe. A jelöltek közül közönségszavazatok alapján díjazták az első 10 helyezettet, ahol 5. helyen végeztek a tájfajta paradicsompalánták. A jelöléssel, és a minden várakozásunkat felülmúló díjazással több éves munkánk gyümölcse, vagy azt is mondhatnánk, hogy paradicsoma érett be!
Közösségi Díj a Hagyományos Termékekért – 2020
A 2020-ban meghirdetett Közösségi Díj a Hagyományos Termékekért pályázat díjait szintén a 80. OMÉK-on osztották ki. Társadalmi kategóriában az Agrárminisztériumtól kaptunk elismerő oklevelet a hagyományos tájfajta paradicsompalánták újbóli közkinccsé tételéért.
Tagság az Európai Élő Laboratóriumok Hálózatában (ENoLL), így országos On-farm hálózatunk hivatalos Living Lab elismerést kapott – 2020
Az Élő Laboratóriumok felhasználói központú, nyílt innovációs ökoszisztémákként határozhatóak meg, melyek speciális módszertannal, a felhasználókkal és több érintett szereplővel történő együtt-alkotási és együtt-gondolkodási megközelítésen alapulva, valós környezetben és/vagy működő közösségekben végzik a kutatási és innovációs folyamatokat.
Az ÖMKi On-farm kutatási hálózata 2020. szeptember 4-én nyerte el az „élő laboratórium” címet – hivatalosan ÖMKi On-Farm Living Lab megnevezéssel, – így bekerült a nemzetközi Élő Laboratóriumok Európai Hálózatának (European Network of Living Labs – ENoLL) tagjai közé.
Környezet Védelméért oklevél, KSZGYSZ – 2019
A magyar környezetipar legrégebbi szakmai elismerését 2001 óta ítéli oda a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége (KSZGYSZ), hazánk legnagyobb hazai környezetvédelmi érdekvédelmi szervezete. A díjjal a környezetvédelem területén, a környezetiparban dolgozó szakemberek és cégek munkáját ismerik el, ráirányítva a figyelmet a legjobb gyakorlatokra és ötletekre a környezetvédelmi iparágban. Az ÖMKi 2019-ben az egyedülálló on-farm kutatási programjáért kapott elismerést, kiemelkedő, fenntartható és ökológiai mezőgazdasági gyakorlatainak megvalósításért.
Agrárfejlesztési díj, OMÉK – 2017
A Földművelésügyi Minisztérium, az Agrármarketing Centrum, valamint a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a 78. OMÉK-on ítélte oda az Agrárfejlesztési díjat az ÖMKi On-farm hálózatának. A kutatási hálózat a hazai ökológiai gazdaságokban bevezetett üzemi kísérletek speciális rendszere. A díjat a zsűri értékelése szerint a hálózat azért nyerte el, mert kiváló példája az együttműködésen alapuló tudás-termelő és tudás-továbbító hálózati rendszereknek.