Ügyvezetés
Dr. Drexler Dóra
Ügyvezető
Okleveles növényorvos, Ph.D Okleveles tájépítészmérnök
Egyetemi tanulmányaimat a volt Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetemen (ma Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem) végeztem, ahol 2004-ben szereztem tájépítészmérnöki diplomát tájtervezési és területfejlesztési szakirányon. Ezt követően a Technische Universität München Tájökológiai Tanszékén doktoráltam. 2010 decemberétől fél évig a svájci Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (FiBL Svájc) munkatársa voltam, 2011-ben részt vettem az ÖMKi megalapításában, melynek 2011 júniusától vagyok az ügyvezetője. 2013-ban a Debreceni Egyetem címzetes egyetemi docensi címet adományozott számomra. 2015-ben Sárközy Péter emlékéremmel tüntettek ki. 2017-ben okleveles növényorvos diplomát szereztem Gödöllőn. 2020-tól az Ökogazdálkodók Európai Szövetsége (IFOAM Organics Europe) alelnöke és az ökológiai kutatók európai érdekképviseletét ellátó TP Organics vezetőségi tagja vagyok. Férjemmel három gyermekünk van. Munkatársaim szerint a negyedik gyermekem az ÖMKi.
Gazdasági csoport
Timárné Deibler Ilona
Gazdasági vezető
Okleveles közgazdász
Takács Bence
Irodavezető, Projektasszisztens
Kertészmérnök, Környezetgazdálkodási agrármérnök
Szalai Szilvia
Főkönyvelő
Mérlegképes könyvelő, közgazdász
Mérlegképes könyvelőként kis- és középvállalkozások teljes körű könyvelését, adó- és számviteli kötelezettségeit és feladatait végzem. Tanulmányaimat a Zsigmond Király Főiskola pénzügy-számvitel szakán folytattam. Ennek köszönhetően szélesebb körben és területen, további pénzügyi és kontrolling szolgáltatások biztosításával bővíthettem tevékenységemet.
Az ÖMKi-nél a számviteli feladatok (könyvelés, bérszámfejtés, adóbevallások) elvégzése mellett, kontrollerként a projektek gazdasági kereteinek kialakításában és fenntartásában veszek részt, naprakész átlátható pénzügyi rendszerünk biztosításával a tervezhetőséget támogatom.
Szántóföldi csoport
Borbélyné Dr. Hunyadi Éva
Szántóföldi csoportvezető, Vezető kutató
Okleveles agrármérnök, Ph.D
Dr. Bencze Szilvia
Vezető kutató
Okleveles biológus, angol szakfordító, Ph.D
Földi Mihály
Vezető kutató
Tápanyaggazdálkodási szakmérnök, Gazdálkodó, Okleveles kertészmérnök
Dr. Berényi Üveges Judit
Vezető kutató
Okleveles környezet és tájgazdálkodási agrármérnök, angol szakfordító Ph.D
Ezután a Környezetvédelmi Minisztériumban, majd a Növény- és Talajvédelmi Szolgálatnál és annak jogutódainál dolgoztam. Itt kutatási projektekben is részt vettem tápanyaggazdálkodási témában és a Talajvédelmi Információs és Monitoring rendszerhez kapcsolódóan. Majd az Agrárminisztériumban dolgoztam a mezőgazdaság környezetterhelését csökkentő szakpolitikai programokon, és felejthetetlen élmény volt Magyarországot képviselő delegáció tagjaként részt venni a klímatárgyalásokon Bonnban és Katowicében, valamint az Aszály és Elsivatagosodás Elleni Küzdelemről szóló Egyezmény ülésszakán. A kutatást viszont hiányoltam az életemből régóta, így nagyon örülök, hogy csatlakozhattam az ÖMKi csapatához, ahol a talajokkal kapcsolatos kutatásokban veszek részt.
Dr. Szira Fruzsina
Vezető kutató
Okleveles biológus, Ph.D
Balog Emese
Projektvezető kutató
Okleveles agrármérnök, Növényvédelem szakirány
Dr. Györéné Dr. Kis Gyöngyi
Projektvezető kutató
Okleveles környezetgazdálkodási agrármérnök, környezettudományok Ph.D. fokozat
Egyetemi tanulmányaimat az egykori gödöllői Szent István Egyetem (mai Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem) Környezet- és Tájgazdálkodási Intézetében kezdtem, ahol 2005-ben okleveles környezetgazdálkodási agrármérnöki diplomát szereztem, ökológiai mezőgazdaság szakirányon. Diplomadolgozatom témája az ökológiai és konvencionális kultúrnövények beltartalmi összehasonlítása volt. A téma újdonságának és szeretetének köszönhetően bioélelmiszer tanácsadóként dolgoztam, majd felvételt nyertem a Szent István Egyetem Környezettudományi Doktori Iskolájában, ahol az “Ökoélelmiszerek fogyasztói szokásainak és egyes termékek beltartalmi összetételének vizsgálata” témakörben kutattam. 2021-ben kapcsolódtam be az ÖMKi munkájába. Kutatási témáim: az ökotermékek hazai kiskereskedelmi forgalmi adatainak és fogyasztási trendjeinek vizsgálata (MNVH, Visegrádi Alap), az ökológiai növénynemesítés és vetőmag fellendítése, ezáltal a fenntartható, diverz, helyi élelmiszerrendszerek előmozdítása (LIVESEEDING EU projekt), valamint az ősgabonák táplálkozási értéke és felhasználási lehetőségei. Ezen felül érdekelnek az egészséges táplálkozással és fenntarthatósággal és az ökoélelmiszerek beltartalmával kapcsolatos kérdések. Bízom benne, jelenlétemmel hozzájárulhatok a szakma fejlődéséhez.
Dr. Szigeti Nóra
Projektvezető kutató
Okleveles környezetmérnök, PhD
Dani Mária
Kutató
Agrármérnök, ökogazdálkodó
Kovács Tina
Kutató
Okleveles agrármérnök
Jelenleg szülési szabadságon
Fekete Anna Katalin
Kutatási asszisztens
Kertészmérnök Bsc., Növényorvos Msc.
Lukácsi Balázs
Technikai munkatárs
Középiskolai tanár, könyvtáros
Eredeti végzettségem magyar nyelv és irodalom, illetve filozófia szakos középiskolai tanár, ami könyvtáros, méhész szakmunkás és „aranykalászos gazda” középfokú végzettségekkel bővült az évek során. A mezőgazdaság, a kertészet, az ökológia iránti laikus érdeklődés és gyakorlatias vonzalom hozott az ÖMKi-be a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtárban végzett munkám évei után.
Fehér Judit
Külső szakértő
Okleveles biológus
2005-ben szereztem diplomát az Eötvös Loránd Tudományegyetem biológus szakán. Bár szakmai életem első 6 évét immunológiai kutatásokkal töltöttem, mindig is fontos volt számomra a környezetvédelem és a fenntartható mezőgazdálkodás. 2012-ben néhány barátommal létrehoztuk a Magház közösségi hálózatot, hogy a mezőgazdasági sokféleséget népszerűsítésük, elsősorban hobbikertészek körében. 2017 novembere óta dolgozom az ÖMKi-nél, ahol különböző nemzetközi projektekben veszek részt, elsősorban a mezőgazdasági termelés és élelmiszerlánc diverzifikációjával, agrobiodiverzitással, ökológiai vetőmag előállítással és nemesítéssel, valamint ezek jogi vonatkozásaival kapcsolatos kutatások, feladatok tartoznak hozzám. Emellett az őszi búza és csemegekukorica öko kisparcellás fajtatesztek koordinációját is én látom el.
Kertészeti csoport
Dr. Tóth Ferenc
Kertészeti csoportvezető, Kutató
Agrármérnök, Mérnöktanár, PhD
Az ÖMKi-vel 2015-ben kerültem közvetlen kapcsolatba, amikor több kollégámmal és hallgatómmal együtt bekapcsolódtunk a paradicsom tájfajták vizsgálatába. A sikeres együttműködés elmélyítése érdekében 2021-ben munkahelyváltást kezdeményeztem, így lehetőségem adódott az egyetemi szakmai kapcsolatok megőrzése mellett az ÖMKi munkatársaként folytatni a kutatómunkát és a témavezetői tevékenységet az ökológiai gazdálkodás területén.
Papp Orsolya
Vezető kutató
Okleveles kertészmérnök
Gyöngyösi Emese
Projektvezető kutató
Környezetgazdálkodási agrármérnök, Regionális és környezeti gazdaságtan MA
Dr. Mezőfi László
Projektvezető kutató
Kertészmérnök BSc, Növényorvos MSc, Ph.D.
Szakterület: agroökológia, növényvédelmi entomológia és biostatisztika
Egyetemi oktatóként BSc és MSc képzéseken számos tárgy oktatásában vettem részt (melyek javarészt a rovartan, kártevőismeret, integrált- és ökológiai növényvédelem, méhészet ill. kísérlettervezés és értékelés témakörök köré szerveződtek) és konzulensi feladatokat láttam el. Kutatómunkám során főként agrárentomológiával, az integrált- és ökológiai növényvédelem aktuális kérdéseivel, valamint gyümölcsültetvények ízeltlábú-együtteseinek ökológiájával foglalkozom. A hasznos ízeltlábú szervezetek között kiemelten vizsgálom a pókokat (Araneae), nevezetesen a csoport kártevő korlátozó képességét, agrárterületeken betöltött ökológiai szerepét, az egyes fajok biológiáját és viselkedésökológiáját is kutatom. A munkámmal összefüggésben nagy tapasztalatom van adatok feldolgozásával és statisztikai elemzésével kapcsolatban is. Kiterjedt szakmai és tudományos tevékenységemért az elmúlt években több elismerésben is részesültem, többek között 2015-ben az Országos Tudományos Diákköri Tanács Pro Scientia aranyérem kitüntetésben, 2019-ben a Magyar Tudományos Akadémia Jermy Tibor díjban, 2021-ben a Magyar Növényvédelmi Társaság Rainiss Lajos emlékéremben részesített.
Az ÖMKi berkein belül jelenleg szőlő- és almaültetvényekben vizsgálom az élőhely-diverzifikáció (vetett sorköztakaró növényzet) az ökoszisztéma szolgáltatásokra, illetve az ültetvények ízeltlábú-együtteseinek összetételére gyakorolt hatásait.
Miglécz Tamás
Projektvezető kutató
Okleveles biológus, angol szakfordító, Ph.D.
Pászti-Milibák Flóra
Kutató
Mezőgazdasági mérnök, Okleveles növényorvos, Agrármérnöktanár
Selmeczi Dóra Sára
Kutató
Mezőgazdasági mérnök BSc, Növényorvos MSc, PhD hallgató (Biológiatudományi Doktori Iskola)
2020-ban Mezőgazdasági mérnökként végeztem a Szent István Egyetemen (ma Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem), majd tanulmányaimat növényorvosként folytattam a MATE-n. Növényorvosi diplomámat 2022-ben szereztem meg. Jelenleg a MATE Biológiatudományi Doktori Iskola hallgatója vagyok. Már tanulmányaim kezdetén tudtam, hogy talajtannal és talajzoológiával szeretnék foglalkozni, majd az egyetemi éveim során egyre elhívatottabb lettem az ökológiai gazdálkodás, a környezetvédelem és a talaj védelme iránt. Szakdolgozatom készítése során is talajtakarással és földigilisztákkal kapcsolatos témával foglalkoztam, a mesterképzés során pedig kibővült a kutatási területem a kártevő és a szabadon élő fonálférgek (free-living nematodes) témakörével. Jelenlegi PhD tanulmányaim is ezekre a témakörökre fókuszálnak. Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet munkatársaként jelenleg talajtakarással, talajtannal és talajzoológiával kapcsolatos kísérleteket vezetek, földigilisztákkal és szabadon élő fonálférgekkel foglalkozom, emellett szakirodalmi kutatásokat és növényorvosi feladatokat is végzek.
Dr. Donkó Ádám
Külső szakértő munkatárs
Okleveles kertészmérnök, Ph.D
Állattenyésztési csoport
Dr. Márton Aliz
Állattenyésztési csoportvezető
Okleveles agrármérnök, PhD
Mindig kerestem a kapcsolatot a gyakorlattal és fontosnak tartottam az elmélet mellett a gyakorlati tudás megszerzését és átadását.
2021 nyarán csatlakoztam az ÖMKi állattenyésztési projektjének kutatócsoportjához, ahol ökológiai környezetben tartott húsmarhák szenzoros megfigyelését végezzük, annak érdekében, hogy állattenyésztési vonalon is hozzájáruljunk a fentartható mezőgazdaság gyakorlatának a kialakításához, a kérődzőkhöz köthető környezeti terhelés és ezáltal az ökológiai lábnyom csökkentéséhez.
Balogh Petra
Kutatási asszisztens
Ökológiai gazdálkodási mérnök MSc, Okleveles mezőgazdasági mérnök
2019-ben végeztem a Szent István Egyetem (mai Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem) ökológiai gazdálkodási mérnöki mesterképzés szakán. Alapképzésen mezőgazdasági mérnökként tanultam, állattenyésztési szakirány mellett. Szak- és diplomadolgozatom témája a kiskérődzők tejtermelésének vizsgálatára irányult, különös tekintettel az állat egészségi állapotát mutató szomatikus sejtszám értékeknél tapasztalható változásokra. Kutatásom során az ökológiai gyógynövény takarmány-kiegészítés prevenciós lehetőségeit vizsgáltam és alkalmaztam sikeresen háztáji kecskeállományon. Tanulmányaim után turizmus- és vendéglátás, illetve kertészet és állattartás területén is kipróbálhattam magam. 2021-ben csatlakoztam az ÖMKi csapatához, jelenleg az állattenyésztési kutatásban veszek részt. Feladataim a projekt folyamatok- és a terepmunka segítése, az adminisztratív feladatok ellátása. Munkám során olyan gyakorlati tapasztalatokat gyűjtök a korszerű állattenyésztés területén, amit a jelenlegi kutatásban és a jövőben is alkalmazhatok. Büszkeséggel tölt el, hogy a csapat tagjaként hozzájárulhatok a mezőgazdaság ökológiai célú fejlődéséhez.
Biszkup Miklós
Kutatási asszisztens
Török Barbara
Kutatási asszisztens
Ökológiai gazdálkodási mérnök MSc, Okleveles állattenyésztő mérnök
Jelenleg szülési szabadságon
Dr. Pajor Gábor
Külső szakértő munkatárs
Állatorvos – adatelemző és informatikus
Szakpolitikai csoport
Varga Korinna
Szakpolitikai csoportvezető, Projektvezető kutató
Agrármérnök, környezetpolitikai MSc
Szakterület: agroökológia és agrár-szakpolitika
Az ÖMKi-nél 2017-től kezdtem el dolgozni, először a Kutatóintézet kommunikációjáért, PR és média megjelenéséért, a nemzetközi projektek disszeminációjáért, valamint a PLAID és a LIVESEED projektek hazai koordinációjáért feleltem. Majd 2019-től az agroökológiával, agrárszakpolitikával kapcsolatos kutatással foglalkozom, valamint az ÖMKi On-Farm élő laboratóriumi munkájának támogatásával. A BIOEAST közép-kelet-európai kezdeményezésen belül működő Agroökológia és fenntartható hozamok tematikus munkacsoportjának koordinációját látom el. A BIOEAST projekt vezetése mellett, az ALL-READY és GO-GRASS projektek hazai megvalósítása is a feladataim közé tartozik.
Bittermann Csillag
Projektvezető kutató
Biokémikus, okleveles humánökológia szakember
Csonka Valéria
Projektvezető kutató
Kertészmérnök BSc, Növényorvos MSc
Szakterület: agroökológia és agrár-szakpolitika
Egyetemi tanulmányaimat követően az Agrárminisztériumban kezdtem dolgozni, ahol elsősorban nemzetközi projektekkel foglalkoztam és a BIOEAST kezdeményezés Agroökológia munkacsoport koordinálásában vettem részt. Az itt töltött idő alatt lehetőségem volt közelebbről megismerni az agrárszakpolitikát és a projekteken keresztül pedig az agroökológia szemléletmódot.
Az ÖMKi-nél 2022 augusztusától dolgozom és főleg agroökológiával és agrárszakpolitikával kapcsolatos kutatásokban veszek részt. A BIOEAST Agroökológia munkacsoport koordinációjába az ÖMKi oldaláról is bekapcsolódtam, illetve munkámmal támogatom az ALL-Ready, GO-GRASS és CLEVERFOOD projektek hazai megvalósítását.
Kunya Zsófia
Projektvezető kutató
Agrármérnök MSc, Szakterület: biomassza alapú gazdaság, agroökológia, agrár-szakpolitika
2010-ben végeztem a Szent István Egyetemen agrármérnökként. Az egyetemi évek alatt és utána is többször gyakornokoskodtam külföldön, ami nagyban hozzájárult ahhoz, hogy otthonosan érzem magam nemzetközi munkakörnyezetben. 2015-2023 között az Agrárminisztérium kutatási és innovációért felelős osztályán a fenntartható biomassza alapú gazdaság témájában dolgoztam és fő feladatként a közép- és kelet-európai BIOEAST kezdeményezés szakpolitikai koordinációját láttam el, mind a hazai, mind az EU-s érdekképviselet szintjén. Ez idő alatt olyan készségeket sajátítottam el, mint például a pályázatírás, projektmenedzsment, valamint nemzetközi együttműködések és szakértői hálózatok kialakítása. Az ÖMKi-vel való kapcsolatom egészen 2019-ig nyúlik vissza, amikor a BIOEAST Agroökológia munkacsoportot közösen indítottuk el.
Az Agrárszakpolitikai csoporthoz 2024 elején csatlakoztam, ahol három fő EU-s projekt munkájába kapcsolódtam be (BOOST4BIOEAST, Agroökológiai Partnerség és OT4EU), melyeken keresztül továbbra is a hazai és EU-s K+I együttműködéseket tudom segíteni.
Jónász Gerda
Kutató
PhD, Szakpolitikai kutató
Szakterület: agroökológia, környezetpolitika és agrár-szakpolitika
Ezután az Ömki ösztöndíjprogramja segítségével a Szegedi Tudományegyetem által koordinált posztdoktori kutatásom a hazai agrárökológiai szektoron belüli együttműködés feltérképezésére koncentrált.
Az ÖMKi nemzetközi agrárszakpolitikai kutatóprojektjeiben 2016 óta veszek részt itthonról, a gyerekeim mellől, megbízott kutatási szakreferensként (ECT-OVC, DIVERSIFOOD, FOODHUB, DIVERIMPACT, ALL-READY, GO-GRASS).
Elengedhetetlennek tartom, hogy a társadalmi és környezeti igazságosság többek közt az agrárszakpolitika egyik irányelvévé válhasson.
Zölei Anikó
Kutatási asszisztens
Ökológus MSc, Biológus PhD
2002 óta számos hazai és külföldi terepi ökológiai kutatásban dolgoztam, itthon pedig mind a közigazgatási (Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, Földmérési és Távérzékelési Intézet) és a civil szférából (Ökotárs Alapítvány, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület), mind kutatóhelyekkel (Természettudományi Múzeum, MTA Ökológiai Kutatóközpont) van munkatapasztalatom. Mindezek mellett szabadúszóként 1999 óta dolgozom szakfordítóként, 2016 óta pedig gyakorlom is az ökológiai gazdálkodást Pest megyei „birtokomon”.
Partneremmel két kislányunkat, változó számú fejős kecskét, valamint 6 hüllő- és más védett állat- és növényfaj egyedeit tartjuk életben.
Az ÖMKi csapatához 2024 elején csatlakoztam, ahol kutatási asszisztensként számos projektben támogatom a kollégák munkáját.
Szaktanácsadási csoport
Allacherné Szépkuthy Katalin
Szaktanácsadási csoportvezető
Kertészmérnök
Az ÖMKi-t az alapításától kezdve ismerem és támogatom, példaértékűnek tartom a tudomány és mindennapos gazdálkodási gyakorlat között kialakult párbeszédet és közös munkát, ismeretterjesztést. Fontosnak tartom, hogy az ökológiai gazdálkodás alapelveit minél több termelővel megismertessük, és ha nem is vállalják a teljes üzem átállítását, legalább egyes elemeket használjanak: köztesvetésekkel, vegyes kultúrákkal csökkentsék a peszticidek alkalmazását, tudatosan alakítsanak ki és kezeljenek biodiverzitási célú területeket. Örülnék, ha szakmai párbeszéd alakulna ki a nagyüzemi állattartás és élelmiszerfeldolgozás egyes kérdéseiről, állatjólétről, környezeti terhelésről, termelési rendszerek ökológiai lábnyomáról.
Dr. Papócsi László Gábor
Szaktanácsadási témavezető
Okleveles agrármérnök, angol-magyar szakfordító
Dr. Jobbágy Péter
Projektvezető kutató
Okleveles vidékfejlesztési agrármérnök, Ph.D., német-magyar és angol-magyar szakfordító
Agrárinformatikai csoport
Labus Balázs
Agrárinformatikai csoportvezető, Projektvezető kutató
Informatikus és szakigazgatási agrármérnök
Sulyán Péter
Agrárinformatikai Projektvezető Kutató
Okleveles agrármérnök, halászati-halgazdálkodási szakmérnök
Bori Dániel
Agrárinformatikai munkatárs
Veress Domokos
Agrárinformatikai asszisztens
- +36 30 177 6828
Kommunikációs csoport
Ducretot Jade
Kommunikációs csoportvezető
Jelenleg szülési szabadságon
Dóra Szilvia
Megbízott kommunikációs csoportvezető
Kommunikációs szakember
Lelkes környezetvédőként és fenntarthatósági szakemberként örülök, hogy marketinges tapasztalatommal hozzájárulhatok az ökológiai mezőgazdaság jó gyakorlatainak és híreinek terjesztéséhez. Örömmel képviselem a közös célt, hogy a hiánypótló kutatási eredmények eljussanak a gazdákhoz és a hobbikertészekhez, valamint minél több egészséges, hazai ökológiai gazdálkodásban termesztett áru kerüljön a hazai fogyasztók asztalára.
Közgazdász végzettséggel, jó pár év reklámügynökségi és multinacionális cégnél szerzett marketinges tapasztalattal, elsőként a Magyar Természetvédők Szövetségének kommunikációs vezetőjeként ismertem meg, hogyan teremthetünk fenntartható életmódot. Később a Tiszai PET Kupa aktív önkénteseként, majd kommunikációs szakembereként folytatódott a környezetvédelem képviselete a munkámban, ami a mai napig kiegészül példaértékű fenntarthatósági programok kommunikációjával. Smartfluenserként is az egyéni és vállalati fenntarthatóság kérdéseivel, a hulladékminimalizálás és újrahasznosítás, a természetvédelem, erőforrásaink gondos, fenntartható használatának témaköreivel foglalkozom.
Almási Petra
Kommunikációs munkatárs
Kertészmérnök
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen végeztem 2021-ben kertészmérnökként, ökológiai gazdálkodás és természetvédelem specializáción. Szakdolgozatomban a városi élelem-önellátással foglalkoztam. 2017-ben elvégeztem egy online marketing menedzser képzést, aminek tudását változatos területeken tudtam gyakorolni és továbbfejleszteni az évek során. Ez a két végzettség ért össze az ÖMKi-nél, ahol diplomaszerzésem napjától dolgozok. Kommunikációs munkatársként elsősorban megjelenő tartalmaink és kiadványaink koordinálásával, illetve projektjeink disszeminációjával foglalkozom.
Görömbölyi Vanda
Kommunikációs munkatárs
Kommunikációs szakember
Az ökológiai szemlélet mindig közel állt hozzám. Úgy gondolom, hogy a fenntartható mezőgazdaság és élelmiszertermelés egy olyan, mindannyiunkat érintő téma, amely jelentősen befolyásolja nemcsak a következő generációk jövőjét, de a mi életünket is. Ezért különösen nagy öröm számomra, hogy az ÖMKi kutatóinak munkáját támogathatom kommunikációs munkatársként, hozzájárulva, hogy minél többekhez eljussanak eredményeik, gondolataik és iránymutatásaik.
Feladatom elsősorban a rendezvények szervezése, kommunikációja, valamint Európai Uniós projektekhez kapcsolódó kommunikációs feladatok végzése.