Támogatás: Nemzetközi Visegrádi Alap

Koordinátor: Lublini Élettudományi Egyetem, Lengyelország

Konzorciumi partnerek: A projektben 4 ország 6 partnere dolgozik szoros együttműködésben.

Időtartam: 2023. október 1. – 2025. április 30.

A projekt célja a bioélelmiszer-fogyasztók meghatározó tulajdonságainak, vásárlási szokásainak és magatartásának azonosítása és összehasonlítása a Visegrádi Négyek (V4) országaiban. A feladatban hat partner (egyetem/kutatóintézet) vesz részt, egyesítve tudását, tapasztalatát, továbbá bemutatja a bioélelmiszer-ágazatban kapott eredményeit, majd az így megszerzett ismereteket továbbadja az érdekelt felek számára.

A projekt konzorciumi tagjai, köztük a Lublini Élettudományi Egyetem, a Poznani Élettudományi Egyetem, a Jihlavai Politechnikum Főiskola (Cseh Köztársaság), a Prágai Cseh Élettudományi Egyetem (Cseh Köztársaság), a Pozsonyi Közgazdaságtudományi Egyetem (Szlovákia) és a Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (Magyarország), közös kutatásokat, a kapott eredmények bemutatását és nyílt előadások formájában történő tudásmegosztást valósítanak meg. A projekt támogatást nyújt a régió bioélelmiszer-piacának azáltal, hogy összegyűjti, közzéteszi és bemutatja a bioélelmiszerek fogyasztásával kapcsolatban a V4-ek fogyasztói körében elért eredményeket.

Az ökológiai gazdálkodás számos környezeti, gazdasági és társadalmi előnnyel jár, így a fenntartható vidékfejlesztés egyik alapvető eleme. Az ENSZ Fenntartható Fejlődés Célok és az európai Green Deal célkitűzései kiemelt szerepet szánnak a biotermékek fogyasztásának. A V4-országokban egyrészt kedvezőek a feltételek a környezetbarát termelési módszerek fejlesztéséhez, másrészt egyre inkább növekszik a bioélelmiszerek iránti kereslet. Ezért szükséges felismerni és nyomon követni a fogyasztók bioélelmiszerekkel kapcsolatos attitűdjét, vásárlási döntéseit, magatartását és a bioélelmiszerek vásárlása előtt álló akadályokat, különös tekintettel a COVID-19 járvány következtében megváltozott fogyasztói szokásokra, valamint az ukrajnai háború okozta válsághelyzetre. A bioélelmiszerek piaca a V4 országaiban viszonylag hasonló gazdasági és társadalmi körülmények között működik, ezért fontos lesz e téren a hasonlóságok és különbözőségek feltárása, ezzel összefüggő ajánlások kidolgozása. Ennek érdekében elengedhetetlen a fogyasztás vizsgálata olyan eszközök és megoldások megismerése érdekében, amelyek ösztönzik a bioélelmiszerek iránti keresletet, és ebből következően a természeti környezet védelmét támogató ökológiai gazdaságok fejlesztését. Fontos, hogy a fogyasztók, különösen a piacra újonnan belépő fiatalok tudatában legyenek a bioélelmiszerek fogyasztásának előnyeivel és a fogyasztási döntéseik környezetet befolyásoló hatásaival.

A projektet Csehország, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia kormánya társfinanszírozza a Nemzetközi Visegrádi Alap által biztosított támogatások révén. Az alap küldetése a fenntartható közép-európai regionális együttműködésre vonatkozó elképzelések előmozdítása.

A projekt tevékenységei a következőkre terjednek ki:

  • közös tudományos kutatás (fogyasztói magatartást bemutatása a V4 bioélelmiszer piacán);

  • a V4-országokban végzett kutatási eredmények konzorciumi partnerek közötti megosztása;

  • a megszerzett ismeretek terjesztése (előadások/workshopok) a helyi érdekelt felek (pl. gazdálkodók, bioélelmiszer termelők) számára;

  • az eredmények publikálása az Open Accessben elérhető monográfiák és tudományos cikkek formájában;

  • a helyi érdekelt felek bevonása a tudományos közösséggel együttműködve a helyes gyakorlatok alkalmazásába.

A projekt segítséget nyújt a V4 bioélelmiszer-ágazatának a biotermékek piacán végzett kutatás során kapott eredmények összegyűjtésével, megosztásával és bemutatásával, valamint a fogyasztói magatartással, vásárlási döntésekkel kapcsolatos kérdések megválaszolásával.

Contact person

Györéné Kis Gyöngyi

Dr. Gyöngyi Dr. Györéné Kis

Research project leader
Graduate in agricultural engineering, Ph.D. in environmental sciences

Kapcsolódó kutatások

Válassz letölthető szakmai kiadványaink közül!

Válassz letölthető szakmai kiadványaink közül!