Alacsony menetszámú, ökológiai gazdálkodásra optimalizált regeneratív szántóföldi talajművelési rendszer kialakítása és bemutatása takaró és köztesnövények alkalmazásával, on-farm tartamkísérletben

A regeneratív mezőgazdaság a talajbolygatás csökkentésével, az állandó talajtakarással, a talajban folytonosan fenntartott élő gyökérzettel, a megfelelő agro-biodiverzitás kialakításával és az állattenyésztés integrálásával a talaj humusztartalmának növelését, szerkezetének javítását és természetes életközösségeinek működését, ezekből adódóan pedig vízgazdálkodási tulajdonságainak javulását célozza meg. Ebben a tekintetben, vagyis a talajtermékenység és talajélet központi szerepében egyetért a regeneratív mezőgazdaság és az ökológiai gazdálkodási mozgalom.

Az ökológiai gazdálkodás középpontjában kezdetektől fogva a talaj áll, ezért is adja magát, hogy a bioművelés gyakorlatába minél szélesebb körben beépüljenek a regeneratív gazdálkodás ökológiai termeléssel összeegyeztethető módszerei

Az igazán elhivatott biogazdák egyre nagyobb arányban használják a regeneratív technikákat, így például a talajtakarást, forgatás helyett a talajlazítást, vagy éppen a talajépítő növények tudatos alkalmazását, ezzel még inkább elmozdulva a fenntartható mezőgazdaság irányába. A regeneratív ökológiai gazdálkodás bevezetésekor azonban számos kihívással kell szembenéznie a termelőknek. Ilyen például a takarónövények termesztése, különösen aszályos években, illetve azok forgatás nélküli, mechanikai terminálása. Kihívás továbbá a csökkentett művelés mellett a megfelelő gyomszabályozás és a tápanyagutánpótlás megoldása.

Kutatásunk célja alacsony menetszámú, ökológiai gazdálkodásra optimalizált regeneratív szántóföldi talajművelési rendszer kialakítása és bemutatása takaró és köztesnövények alkalmazásával, on-farm tartamkísérletben. Várható átfogó eredmény a regeneratív mezőgazdasági rendszerek még szélesebb körű elterjedése az ökológiai (és arra nyitott) gazdaságokban.

Tevékenységek

Kísérletek beállítása gazdaságokban, üzemi körülmények között a regeneratív mezőgazdaság eszköztárának alkalmazása témájában ökológiai gazdálkodásban, különös tekintettel az agrotechnika optimalizálására (talajművelés, takarónövény termesztés, köztes vetés, gyomszabályozás, tápanyag utánpótlás).

A regeneratív ökológiai gazdálkodás hatásainak vizsgálata a talaj nedvességtartalmára, szerkezetváltozására, tápanyaggazdálkodására és biológiájára, a károsítók jelenlétére, valamint a termés mennyiségére és minőségére.

A kísérletet üzemi körülmények között, elsősorban  szári kísérleti területen, a már megkezdett talajművelési kísérleteink parcellapárjain végezzük el, a hosszú távon tapasztalható változások megfigyelését is szem előtt tartva, továbbá beállítunk kísérleteket más tájegységeken található gazdaságokban is.

Várható eredmények

  • A forgatás nélküli művelésre történő átállás talajállapotra gyakorolt hatásainak megismerése ökológiai gazdálkodásban, a talajok fizikai, kémiai és biológiai paramétereinek változása tükrében.
  • Kutatási összefoglaló és technológiai útmutató az átállás során tapasztalt kihívásokról, megoldási lehetőségeikkel a gyakorlati tapasztalatok és a szakirodalmi adatok alapján.

Kontakt személy

Dr. Berényi Üveges Judit

Dr. Berényi Üveges Judit

Vezető kutató

Okleveles környezet és tájgazdálkodási agrármérnök, angol szakfordító Ph.D

MNVH

The implementation of the research is supported by Hungarian National Rural Network (MNVH): www.videkihalozat.eu

Kapcsolódó kutatások

Válassz letölthető szakmai kiadványaink közül!

Válassz letölthető szakmai kiadványaink közül!