Támogatás: Európai Bizottság, Európai Horizont program
Koordináló szerv: Wageningen University (WU)
Időtartam: 2023. szemptember 1 – 2028. augusztus 31.
Konzorciumi partnerek: Alerce Environmental, Alexandru Ioan Cuza University of Iasi A ssociação dos Produtores em Proteção Integrada de Trás-os-Montes e Alto Douro, Cambisol, Consorzio di bonifica Delta del Po Cooperativas Agroalimentares Valenciana, Corepage, ÖMKi, LVV-Bonaire, Qendra E Transferimit Te Teknologjive Bujqesore Fushe Kruje, Quadraat Global, SmartFarming, The International Soil Reference and Information Centre, United Farmers Aruba, Università degli Studi di Padova, Wageningen University
Mezőgazdasági innováció mindenkinek!
A PHITO platform egy agrárdigitalizációt támogató közösségi csatorna, mely a digitális technológiák és adatok hozzáférése által egyenlő esélyekkel biztosít belépést kis- és közepes gazdaságok számára a mára már elengedhetetlen precíziós gazdálkodás területére.
A technológia alkalmazása kulcsfontosságú a fenntartható mezőgazdaság szempontjából. A helyspecifikus gazdálkodástól az intelligens öntözésen át az adatvezérelt döntéshozatalig a technológia utat nyit a termelékenység növeléséhez, az erőforrások kihasználásának optimalizálásához és ezáltal a környezetvédelemhez.
A folyamatosan változó világban a mezőgazdasági termelők igényei sokfélék és dinamikusan igazodnak az újabb- és újabb kihívásokhoz. A PHITO csapata egy olyan alkalmazás kifejlesztését tűzte ki célul, amely e változó világ termelői – különösen a kis- és közepes méretű gazdálkodói – igényeknek kielégítésére szolgál. Egyedisége, hogy a tíz élelmiszer-rendszer (hazánkban a szántóföldi termelés) résztvevőinek bevonásával történik a fejlesztés, hogy biztosan a felhasználó igényeire nyújtson megoldást. A fejlesztés célja egy olyan egyszerű, használati kihívásoktól mentes, inkluzív és megfizethető alkalmazás létrehozása, amely a gyakran nehezen hozzáférhető térinformatikai- és egyéb adatokat egy helyen gyűjti össze és használható mezőgazdasági tanácsadássá alakítja. Inspirációt nyújt egy fenntarthatóbb termelésre való átállásra, virtuális környezetet teremt közösségek kialakulásához, segíti a piaci szereplők kapcsolódását, és a tapasztalat-megosztáson alapuló, fenntartható- és gazdaságos termelés jövője felé tart.
A platform három fő komponense:
Adatvezérelt gazdálkodói tanácsok – A gyakran ingyen elérhető nyers adatok nem könnyítik meg a gazdálkodók életét, sőt, a feldolgozás szaktudásigénye a bonyolultság érzetét erősíti, mely hamar a türelem és bizalom elvesztéshez vezet. A PHITO egy egységes platform, mely több adatforrás harmonizációját végzi el és az adatokból információt generál, ezáltal nagy terhet vesz le a gazdálkodó válláról, és segít felvenni a versenyt az információ erejét szolgáltatásokon keresztül könnyen kihasználó nagygazdaságokkal.
Piac és közösség – A helyi adottságok minden esetben egyedi igényeket támasztanak és lehetőségeket teremtenek a termelők számára. A tapasztalatok megosztása nem csak új kis- és közepes gazdaságok alakulását segíti, a klímaváltozásra való felkészülésben és arra adott reakcióban is nagy szerepe van. A PHITO közösségi funkciója a helyi piacok kialakulását és működését is támogatja, segítséget nyújt a szereplők egymásra találásában, miközben általános információszerzést és együttműködést egyaránt lehetővé tesz.
Átállási utak egy fenntarthatóbb termelésre – A környezetvédelem a mezőgazdaságban kulcsfontosságúvá vált, melyet egyre szélesebb körben ismernek fel. A klímaváltozás okozta szélsőséges – olykor kiszámíthatatlan – időjárási viszonyok mellett a termelés egyre nagyobb kihívást jelent. A PHITO platform piaci- és termelési jógyakorlatok gyűjteményét kínálja a termelő helyének, körülményeinek és adottságainak megfelelően. Az átállás különböző szintjein választott utak aztán újabb tapasztalatokat teremtenek, mely a közösség termelési hatékonyságát növeli, és az alkalmazkodni vágyó, átállást fontolgató résztvevők számára nyújt hasznos információkat.
A projekt célkitűzése
A projekt fő célja egy okostelefon applikáció létrehozása korábbi tapasztalatok és meglévő adatbázisok harmonizálása, kiegészítése által a felhasználók bevonásával. Ez a platform támogatja a kis- és közepes gazdaságok agrárdigitalizációs folyamatait és növeli versenyképességüket.
Az ÖMKi a következő feladatokban vesz részt:
Az ÖMKi két kulcsfontosságú feladatban vesz részt. A “Transition Pathways” (Work Package 6) vezetőjeként az applikáció ezen moduljának megtervezéséért felel, a fenntartható gazdálkodás felé vezető utak feltérképezését és kijelölését szolgáló feladatokat vezeti. Ehhez a tíz “Food System Partner” egyikeként (hazánk szántóföldi növénytermesztését és sajátosságait képviselve) a résztvevőkkel közösen gyűjtött – területenként- és élelmiszer-rendszerenként eltérő – fenntartható gazdálkodási jógyakorlatok, átállási tapasztalatok és üzleti lehetőségek vizsgálatában vesz részt.