OrganicTargets4EU – A biogazdálkodás és az akvakultúra ösztönzése a Termőföldtől az Asztalig célok elérése érdekében
Az OrganicTargets4EU átfogó célja a termőföldtől az asztalig stratégiában meghatározott ökológiai célok elérésének támogatása az ökológiai ágazat fejlődését befolyásoló kulcsfontosságú mozgatórugók és akadályok felmérése, valamint a célok eléréséhez szükséges lehetséges forgatókönyvek a kidolgozása révén.
A termőföldtől az asztalig stratégia célja az ökológiai gazdálkodás növelése azáltal, hogy 2030-ra az EU mezőgazdasági területeinek legalább 25%-át lefedi. Az EU által finanszírozott OrganicTargets4EU projekt felméri az ökológiai ágazatot formáló kulcsfontosságú mozgatórugókat és akadályokat, hogy lehetséges forgatókönyveket hozzon létre e cél eléréséhez. Az ökológiai termelésének növelése a jól működő piacok, a megalapozott tudás és a megfelelő kutatás és innovációs befektetések kérdése. A projekt elemzi az ökológiai gazdálkodás területi növelésének lehetőségeit, valamint az árutermelés, az értékláncok és a piacok növekedésének társadalmi-gazdasági hatásait. Felméri az ökológiai élelmiszerek iránti kereslet mozgatórugóiról, támogatja a tanácsadó szolgáltatásokat, azonosítja a tudásbeli hiányosságokat, és ösztönzi a tudományos és gyakorlatorientált ismeretek cseréjét és összehangolja az ökológiai tudás és innovációval kapcsolatos beruházásokat.
Az ÖMKi szerepe
Az ÖMKi a tudásmegosztás és kapacitásfejlesztés munkacsomagért felelős, melynek célja az ökológiai szektor tudásszükségletek felmérése, tudástárának bővítése, ajánlások megfogalmazása és az online tudáscsere előmozdítása, továbbá az ökológiai tanácsadó szolgáltatások elérhetőségének növekedését és a kapacitásépítés bővítése. Ennek érdekében ökológiai termelésre való átállással kapcsolatos gyakorlati közösségek (Communities of Practice) kialakítására kerül sor a fókuszországokban.
Ehhez kapcsolódóan az ÖMKi felméri a 8 fókuszországban az ökológiai mezőgazdasági tudás- és innovációs rendszer hiányosságait és lehetőségeit szakértők és kulcsfontosságú érintettek segítségével, akik bevonásával célzott műhelymunkák kerülnek megrendezésre mindegyik fókuszországban melyek célja: i.) a kölcsönös tanulási folyamatok elősegítése és az meglévő tanácsadói szolgáltatások átalakulásának elindítása; ii.) új átállási és ökológiai tanácsadó szolgáltatások kezdeményezése azokban az országokban ahol még nem állnak rendelkezésre, iii.) a lehetséges finanszírozási mechanizmusok és az állami és magánszféra közötti partnerségek kialakításának ösztönzése, továbbá a tanácsadási szolgáltatások bővítése. A műhelybeszélgetések eredményeképpen olyan akcióterv és szakpolitikai ajánlások készülnek melyek megerősítik az ökológiai tanácsadó szolgáltatásokat.