Nemzetközi agrárszakpolitikai Kutatási, Fejlesztési és Innovációs projektekben (Agroökológiai Partnerség, BIOEAST) való részvétel, koordinációs feladatok támogatása

Az Európai Bizottság működteti a világ legnagyobb pályázati alapú kutatás-fejlesztési programját, a Horizon kutatási keretprogramot. A mezőgazdaság fenntarthatóságának fokozása, mint kiemelt szakpolitikai cél elérése érdekében a Horizon program jelentős forrásokat allokál az agroökológiai átállás, valamint az ökológiai gazdálkodás kutatás-fejlesztésére. Az úgynevezett Agroökológiai Partnerség, mint új kutatás-finanszírozási együttműködés keretében a tagállamok in-cash és in-kind hozzájárulásait a Horizon program 50% társfinanszírozással egészíti ki, így közel 300 millió eurós pályázati keretet létrehozva a következő hét évre, 2031-ig. A Partnerség pályázati kiírásaira nemzetközi kutatói konzorciumok jelentkezhetnek az EU bármely tagállamából. Kiemelt jelentőségű, hogy a Partnerség forrásaiból a magyar agrárkutatás-fejlesztés szereplői is részesüljenek, a nemzetközi tudományos tevékenységekben minél nagyobb aktivitással részt vegyenek.

A tudásalapú mezőgazdaságért, akvakultúráért és erdőgazdálkodásért a biomassza-alapú gazdaságban néven létrehozott közép- és kelet-európai kezdeményezés, röviden a BIOEAST, egy közös kutatási és innovációs stratégiai keretrendszert biztosít a fenntartható biomassza-alapú gazdasági rendszerek kidolgozásához a közép- és kelet-európai országok számára. A nyitott kezdeményezésnek Csehország, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia, Bulgária, Horvátország, Lettország, Litvánia, Észtország, Románia, valamint Szlovénia is a tagja. A BIOEAST keretében 7 olyan makrorégió szintű konkrét tématerületet azonosítottak, amelyeknél tematikus munkacsoportokat (erdészet, fenntartható élelmiszer-rendszerek, bioenergia, édesvízi gazdálkodás, bioanyagok, agroökológia és oktatás) hoztak létre a közös kutatási és innovációs prioritások meghatározása, valamint a kutatási és innovációs stratégiai program kialakítása érdekében. Ezek közül az Agroökológia és fenntartható hozamok tematikus munkacsoportot irányítja az ÖMKi közösen az Agrárminisztérium-mal már 2019 óta. A munkacsoport 2021 végén sikeresen bemutatta az agroökológiai témájú makro-regionális kutatási és innovációs stratégiáját (SRIA), ami az egységes BIOEAST-szintű keretrendszer része lett 2023 elején. A Kezdeményezés és így a munkacsoport 2024-től tovább fejlődik és folytatja a munkáját a BOOST4BIOEAST EU-finanszírozású hároméves projekt keretében (ÖMKi koordinátor) most már a nemzeti szintű biomassza-alapú cselekvési tervek kidolgozására, kapcsolódó szereplői hálózatok (HUB-ok) kialakítására és az agroökológiai témájú makro-regionális kutatási és innovációs stratégia megújítására fókuszálva.

Tevékenységek

  • Az ÖMKi szerepet vállalt az Agroökológiai Partnerséget megvalósító nemzetközi projekt előkészítésében 2023-ban.
  • Munkacsomag vezetőként ráhatásunk van a Partnerség végleges formájának kialakítására, valamint koordináljuk a Partnerség legfontosabb eredményeként számon tartott európai Agroökológiai Élő Laboratórium és Kutatási Infrastruktúra (European Agroecology Living Lab and Reearch Infrastructure) hálózatot 2024-2031 között. Ezenbelül, az ÖMKi felelős az európai hálózat operatív megszilárdításáért, az új tagok beléptetésének és a közös hálózati tevékenységek szervezéséért is.

  • BIOEAST Kezdeményezést támogató BOOST4BIOEAST projektet koordináljuk 2024-2027 között.BIOEAST Agroökológiai munkacsoport tagjainak frissítése, 4 éves tevékenységi tervének kialakítása és hazai BIOEAST HUB szakértői támogatása.
  • Új kutatási prioritások és témák mentén, a munkacsoport összeállít egy frissített agroökológiai SRIA-t és kialakít egy rendszert, ami hosszú távon biztosítja a SRIA korszerűségét.

Várható eredmények

  • Stratégiai szerepvállalásunkkal jelentős hatást gyakorlunk az Agroökológiai Partnerség megvalósítására, meghatározó lehetőségünk nyílik a Partnerség kétévente frissülő munkaprogramjának (tartalmi fókuszának) formálására.
  • Hazai tájékoztatási és előkészítő munkánk által növeljük a magyar agrárkutatás-fejlesztési szereplők felkészültségét és sikerességét a pályázati források lehívásában.
  • Az európai Agroökológiai Élő Laboratóriumok és Kutatási Infrastruktúrák hálózatának koordinátoraiként központi pozícióba hozzuk Magyarországot az agrár KFI területén.

Kontakt személy

Varga Korinna

Varga Korinna

Szakpolitikai csoportvezető, Projektvezető kutató

Agrármérnök, környezetpolitikai MSc
Szakterület: agroökológia és agrár-szakpolitika

  • korinna.varga@biokutatas.hu

  • +36 30 171 8291
MNVH

A kutatások megvalósítását a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) támogatja: www.videkihalozat.eu

Kapcsolódó kutatások

Válassz letölthető szakmai kiadványaink közül!

Válassz letölthető szakmai kiadványaink közül!