Támogatás: Horizont 2021 Kutatási és Innovációs Keretprogram, Európai Unió

Koordináló szerv: FiBL Europe

Konzorciumi partnerek: A LIVESEEDING projektben 17 ország 37 partnere dolgozik szoros együttműködésben.

Időtartam: 2022. október 1. – 2026. szeptember 30.

Ökológiai vetőmag és növénynemesítés a fenntartható és sokszínű európai élelmiszerrendszerek előmozdítására

A LIVESEEDING célja, hogy a fenntarthatóbb élelmiszerrendszerek kialakítása érdekében megkönnyítse a különböző kultúrákhoz tartozó, nagy diverzitású, a minőségi ökológiai vetőmagtermesztés alapját képező fajták piacra jutását.

A LIVESEEDING hozzájárul az ökológiai termelés fokozásához Európában azáltal, hogy elősegíti az ökovetőmag-ágazat megerősítését és diverzifikálását a piaci igények alapján, ezáltal javítva az ökológiai fajták (ökológiai heterogén szaporító anyagok, ökológiai fajták, tájfajták) ökológiai növényi szaporítóanyagának elérhetőségét számos növényfajta esetén, amelyeket a nagyobb diverzitás és a helyi körülményekhez való alkalmazkodás érdekében nemesítettek. A LIVESEEDING emellett az ökológiai és egyben alacsony tápanyagbevitelű termesztésre alkalmas fajták kiválasztásával segíti a környezetbarát, klímasemleges, egészséges és igazságos élelmezési rendszerek felé történő átmenetet. Emellett olyan újszerű üzleti modelleket alakít ki, amelyek összekapcsolják a nemesítőket az értéklánc további szereplőivel, kiemelve a biodiverzitásnak az élelmiszereken keresztül az egészségre gyakorolt hatását. A LIVESEEDING különböző nemzeti és európai szervezetek és hatóságok aktív szakpolitikai párbeszédje révén, kutatási eredmények, valamint jól működő gyakorlatok alkalmazásával kívánja elérni, hogy a jövőben az ökológiai termesztésben felhasznált vetőmagok 100%-ban ökovetőmagok legyenek.

A LIVESEEDING célja

  • növelni és optimalizálni az ökológiai gazdálkodásban használható kultúrnövények sokféleségét,
  • az ökológiai körülmények között folytatott pre- és posztregisztrációs fajtatesztek kivitelezése (különös tekintettel az alacsony költségű, inkluzív és decentralizált fajtavizsgálati megközelítések fejlesztésére),
  • az ökológiai növényi szaporítóanyag-kínálat növelése,

  • átlátható ökovetőmag piac kialakítása,

  • az ökológiai vetőmag termelésére és ökológiai nemesítésre irányuló kezdeményezések támogatása,

  • a piac és a fogyasztók által támogatott ökológiai nemesítés előmozdítása,

  • a készségek és a tudásátadás fejlesztése (képzés a jó minőségű ökovetőmag előállításáról),

  • az ökológiai vetőmag- és nemesítési ágazat versenyképességének előmozdítása.

Az ÖMKi a következő feladatokban vesz részt:

Az ÖMKi munkatársainak fő feladata a jó minőségű, egészséges ökológiai vetőmag előállítás és forgalmazás megvalósításáért felelős munkacsomag vezetése (WP3), melynek célja az ökológiai vetőmagok piaci elérhetőségének növelése. Ezen kívül további munkacsomagokban résztvevő partnerként szerepel az ÖMKi, mint például az ökológiai fajtatesztek kivitelezésével foglalkozó munkacsomag (WP2) képzési feladatának vezetése.

Kapcsolattartó

Györéné Kis Gyöngyi

Györéné Dr. Kis Gyöngyi

Projektvezető kutató
Okleveles környezetgazdálkodási agrármérnök, környezettudományok Ph.D. fokozat

Kapcsolódó kutatások

Válassz letölthető szakmai kiadványaink közül!

Válassz letölthető szakmai kiadványaink közül!