Támogatás: LIFE Alkalmazkodás az éghajlatváltozáshoz program, Európai Unió

Koordináló szerv: Landgesellschaft Sachsen-Anhalt mbH, Németország

Konzorciumi partnerek: a LIFE VineAdapt projektben 8 kutatói és ágazati partner vesz részt Ausztriából, Franciaországból, Németországból és Magyarországról. Több mint 50 szőlészet biztosít kísérleti helyszínt a beállított on-farm kísérleteknek.

Időtartam: 2020. július – 2025. június

Klímaváltozáshoz alkalmazkodó, fenntartható szőlőművelés – Sustainable Viticulture for Climate Change Adaptation

A szőlőművelés egy intenzív gazdálkodási forma, melyre a klímaváltozás jelentős hatást gyakorol. Egyre gyakoribbak és hosszabbak a csapadékmentes időszakok, melyeket hirtelen lehulló, nagy mennyiségű csapadék követ. Ez jelentősen súlyosbítja az eróziós károkat. Ezen felül új károsítók tömeges megjelenésére is számítanunk kell. Ezek a körülmények innovatív megoldások elterjedését ösztönzik. Agroökológiai módszerekkel megnövelhetjük a szőlő ültetvények természeti szélsőségekkel szembeni ellenálló képességét, és a klímaváltozás hatásaival szemben is ellenállóbb művelési rendszereket alakíthatunk ki.

A LIFE VineAdapt projektben az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet munkatársai olyan nagy léptékű vizsgálatot végeznek el, ami során honos fajokból álló növényzetet telepítenek a szőlősorközökbe és monitorozzák annak kedvező hatásait az erózió ellen (várhatóan kisebb talajlemosódás), a humuszképződésre (talaj szerves anyag tartalom növekedés), és a talajéletre (tápanyag-ellátottság, talajszerkezet, vízvisszatartó képesség). A várható pozitív hatások összességében egyszerre támogatják a szőlőültetvények ellenálló képességét és a honos növény és állatvilág fennmaradását (várhatóan több honos növény, nektár és pollenforrás, vadméh és kártevőket pusztító ragadozó). A sorközökbe telepített állandó növénytakaró telepítésével várhatóan az ültetvény légköri szénmegkötő képességét is növeljük.

A LIFE-VineAdapt céljai

  • Az egyik legfőbb cél az, hogy honos fajokkal növeljük az ültetvények biodiverzitását, hogy ezáltal az ültetvényekbe minél több ökoszisztéma szolgáltatást telepítsünk vissza.
  • A projekt során kapott eredmények minél hatékonyabb terjesztése a jó gyakorlat elterjedésének felgyorsítására.
  • A projekt végén kérdőíves fenntarthatósági hatástanulmány készítése a projektben végrehajtott tevékenységekről, melyben az összes résztvevő országban társadalmi-gazdasági szempontok szerint elemezzük az érintettek tapasztalatait a fenntarthatósággal, ökoszisztéma szolgáltatásokkal kapcsolatban.

Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet munkatársainak feladata az, hogy az on-farm vizsgálatokat a résztvevő magyar szőlészeteknél beállítsa, a vázolt kutatási tevékenységeket elvégezze és részt vegyen azok kiértékelésében és publikálásában, hazai és nemzetközi népszerűsítésében.

A LIFE19 CCA/DE/001224 projekt az Európai Unió LIFE 2019 Alkalmazkodás az éghajlatváltozáshoz program támogatásával jött létre.

Kapcsolattartó

Miglécz Tamás

Miglécz Tamás

Projektvezető kutató
Okleveles biológus, angol szakfordító, Ph.D.

  • tamas.miglecz@biokutatas.hu

  • +36 30 589 7274

Kapcsolódó kutatások

Válassz letölthető szakmai kiadványaink közül!

Válassz letölthető szakmai kiadványaink közül!