A hazai ökológiai fehérjebázis biztonságának növelése élelmiszeripari és takarmányozási célokra, fajta- és termesztéstechnológiai tesztekkel, országos kisparcellás és on-farm kutatási rendszerben

A száraz, hőségnapokban bővelkedő nyarak egyre gyakrabban ellehetetlenítik a fehérjenövények sikeres termesztését. Ezért kerültek fókuszba az őszi vetésű fajok és fajták. Az őszi-téli csapadék kihasználása lehetőséget teremthet az élelmiszer és takarmány fehérje bázis biztonságosabb hazai termesztésére.

Kutatásunk célja a hazai ökológiai fehérjebázis biztonságának növelése élelmiszeripari és takarmányozási célokra, fajta- és termesztéstechnológiai tesztekkel, alternatív növényfajok bevonásával, országos kisparcellás és on-farm kutatási rendszerben.

Tevékenységek

  • Alternatív növényfajok bevonása a vetésforgóba (őszi borsó, őszi lencse, extra rövid tenyész idejű szója, köles, csicseriborsó).
  • Technológiai megoldások kidolgozása takaró- illetve támasztónövénnyel, extra rövid tenyészidejű szója korai vetésével.
  • A feldolgozás fejlesztése, egyrészt a takarmányalap bővítésével, azaz a nagy fehérjetartalmú szár pelletálásával (borsó, lencse, szója), dúsítva a magtisztitás során keletkezett hasznos alj, illetve más, természetesen szárítható mezőgazdasági melléktermékekkel.

  • Élelmiszerként az alternatív fehérjenövényekből készült termékek körének kísérleti bővítése.

Várható eredmények

  • Technológiai összefoglalás az alternatív fehérjenövények sikeres termesztési megoldásairól.

  • Régiós faj- és fajta ajánlások ökológiai termesztésre.
  • Termékpálya fejlesztés az érintett szereplők bevonásával.

Kontakt személy

Dani Mária

Dani Mária

Kutató

Agrármérnök, ökogazdálkodó

Kapcsolódó kutatások

Válassz letölthető szakmai kiadványaink közül!

Válassz letölthető szakmai kiadványaink közül!