Támogatás: Horizont 2020 Kutatási és Innovációs Keretprogram, Európai Unió

Koordinátor: INRAE – Francia Nemzeti Mezőgazdasági, Élelmezési és Környezettudományi Kutatóintézet (Franciaország)

Konzorciumi partnerek: A DIVINFOOD projektben 7 ország 26 partnere dolgozik szoros együttműködésben.

Időtartam: 2022. március – 2027. február

Egészséges, növényi alapú élelmiszerek rövid értékláncának fejlesztése az agrobiodiverzitás hasznosításán keresztül

Termesztett növényeink sokfélesége, elfogyasztott ételeink változatossága és a helyi termékek szerepe a mezőgazdaság intenzifikációjával párhuzamosan csökkent. Az elfeledett és alulhasznosított, azaz kis területen termesztett haszonnövényeink között azonban számos regionális szinten jelentős faj és fajta található, amelyek egyedi értéket képviselnek, de különböző okok miatt kiszorultak a termesztésből. Ezek a haszonnövények termesztési vagy fogyasztási szempontból gyakran speciális tulajdonságokkal rendelkeznek, de stabilan termeszthetőek változó és szélsőségesebb időjárási körülmények között is. Termesztésük ráadásul az agroökológiai, azaz a fenntartható gyakorlatok szélesebb körű elterjedését is támogatja.

A mezőgazdasági sokféleség, az ökoszisztéma szolgáltatások és az agroökológiai gyakorlatok termésbiztonságban játszott szerepe a fogyasztók, de még a termelők számára is sokszor ismeretlen. Ráadásul a fenntartható gazdálkodásból vagy kiséptékű termelésből származó élelmiszerek és alapanyagok jelenleg csak a fogyasztók szűk rétegét érik el és az értékesítés gyakran az elkötelezett termelők számára is problémát jelent.

A DIVINFOOD, 7 ország 9 Élő Laboratóriumának munkájára épülve, célul tűzte ki az alulhasznosított haszonnövények termesztése és szélesebb körű fogyasztása előtt álló akadályok felszámolását.

A projektben szereplő 9 Élő Laboratórium közül kettő Magyarországon található. Az ÖMKi által koordinált „Cer-Hung” Élő Laboratórium fókuszában az alakor és a tönke áll, míg a babokkal foglalkozó „Bean-Hung” az Agri Kulti  vezetésével működik. A nemzetközi konzorcium magyar tagja a Tudatos Vásárlók Egyesülete és Budapest Főváros is.

A DIVINFOOD célja

  • az alulhasznosított gabonák (pl. alakor és tönke) és hüvelyesek (babok, lencsék, borsók, szegletes lednek, csicseriborsó) termesztésének támogatása regionális és európai szinten
  • új üzleti modellek kidolgozása
  • a fogyasztói szokások felmérése és az alulhasznosított haszonnövények fogyasztásának ösztönzése
  • új növényi alapú receptek kidolgozása
  • rövid értékláncok szereplőinek összekapcsolása és tudásmegosztás

Az ÖMKi munkatársainak fő feladata az agroökológiai gyakorlatok felméréséért és on-farm vizsgálatok megvalósításáért felelős munkacsomag vezetése (WP3) és a „Cer-Hung” alakor és tönkével foglalkozó Élő Laboratórium fejlesztése on-farm kísérletek beállításával és az értéklánc különböző szereplőinek összekapcsolásával.

Ez a projekt az Európai Unió Horizont 2020 program támogatásával jött létre koordinációs és támogatási tevékenység keretében, GA 101000383 szám alatt.

Ez a projekt az Európai Unió Horizont 2020 program támogatásával jött létre koordinációs és támogatási tevékenység keretében, GA 101000383 szám alatt.

Kapcsolattartó

Dr. Szira Fruzsina

Dr. Szira Fruzsina

Vezető kutató
Okleveles biológus, Ph.D

  • fruzsina.szira@biokutatas.hu
  • +36 30 248 3092

Kapcsolódó kutatások

Válassz letölthető szakmai kiadványaink közül!

Válassz letölthető szakmai kiadványaink közül!