Támogatás: EU Erasmus+ Partnerségi együttműködések a szakképzési szektorban (KA220-VET)
Időtartam: 2021. november 1. – 2024. október 21.
Koordinátor: ÖMKi Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet, Magyarország
Konzorciumi partnerek: Agroinstitut (Szlovákia), FiBL-AT (Ausztria), IPS Konzalting (Horvátország), Neumann János Egyetem (Magyarország), ÖMKi (Magyarország)
CAPTIVATE „KAP ismeretátadás a gazdálkodók értékelése, képzése és szaktanácsadása útján” (CAP Transfer of Information Via Assessment, Training & Extension)
A projekt fő célja egy olyan gazdaközpontú értékelési és képzési rendszer kidolgozása, amely összekapcsolja az EU közös agrárpolitikájának (KAP) követelményeit a bevált és innovatív környezetgazdálkodási gyakorlatokkal, a különféle intézkedések jobb végrehajtása, a támogatások magasabb szintű felhasználása, a fenntartható termelés hatékonyságának növelése és a természeti környezet védelme érdekében. A tudásátadás során kiemelt szempont az EU aktuális stratégiai irányvonalainak – mint például a Green Deal, Farm to Fork, Organic Action Plan – figyelembevétele az új közös agrárpolitikával összefüggésben.
A tervezett projekt tevékenységek eredményeként a résztvevő gazdálkodók mélyebb ismeretekre tehetnek szert a támogatási lehetőségek szabályozási előírásaival, vonatkozó kötelezettségvállalásokkal, ökológiai termelési jó gyakorlatokkal kapcsolatosan, felelősségteljesebben és tudatosabban választhatják ki (gazdaságértékelési eszközzel támogatva) és vehetnek részt az egyes programokban, hatékonyabban végrehajtva az adott intézkedéseket.
Ahhoz, hogy a gazdálkodók kellő szakmai megalapozottsággal, hatékonyan és sikerrel tudják alkalmazni az egyes módszereket, elengedhetetlen, hogy megértsék működésüket, az alkalmazásuktól várható termesztési (és nem csak támogatási) előnyöket, és valódi meggyőződéssel vezessék be és tartsák meg ezeket a módszereket a termelési gyakorlatban. Csak így érhető el érdemi előrelépés, akár a hatékonyabb növényvédő szer felhasználást, a magasabb hozamokat vagy a kisebb környezeti terhelést célozzuk meg. A gazdálkodói szemléletváltáshoz kulcsot jelent a megfelelő gyakorlati ismeretátadás, amelyhez a szaktanácsadók, a jó gyakorlatokat folytató bemutató gazdaságok és a szereplőket összekötő, az ismeretátadást célzó fórumok szükségesek.
Melyek a projekt tervezett főbb eredményei?
Az ÖMKi szerepe
A projekt koordinátoraként az ÖMKi feladatai között szerepel az adminisztráció nyomon követése és felügyelete, a pénzügyi és szakmai beszámolók elkészítése, a minőségbiztosítási és a disszeminációs tevékenységek összehangolása. Az ÖMKi a szellemi termékek létrehozására irányuló feladatokban általános szakmai vezetést, támogatást és ellenőrzést biztosít, illetve a tudásbázis fejlesztésén dolgozik. A projektben a magyar partnerek 12 szaktanácsadóval és 150 gazdálkodóval vesznek részt (PR2, PR4). Az ÖMKi szervezi a projekt Kick off találkozóját és az egyik hazai Multiplier eseményt, valamint az ökofarm-értékeléshez kapcsolódó mobil webalkalmazás fejlesztője.