ÖMKi kertészeti on-farm kutatások – Burgonya 2020
A burgonya – a közhiedelemmel ellentétben – víz- és tápanyagigényes növény, így a kombinált víz- és tápanyaghiányra érzékeny. Szerény körülmények között is képes gumófejlesztésre, de gazdaságilag jövedelmező termésmennyiséget csak tápanyagban jól ellátott, öntözött körülmények között ad.
A burgonya 5 kg nitrogént (N), 2 kg foszfort (P) és 9 kg káliumot (K) vesz fel 1 tonna betakarított gumóterméssel. A burgonya kálium felvétele mennyiségben megelőzi ugyan a nitrogén és a foszfor felvételét, a termésmennyiség szempontjából mégis a nitrogéné a meghatározó szerep (1). Amennyiben 20 t/ha terméssel számolunk, akkor 100 kg nitrogénre van szükség hektáronként.
Az ökológiai gazdálkodásban műtrágya nem használható, azonban komplex, szerves formában történő tápanyagutánpótlással nem könnyű biztosítani a szükséges nitrogénmennyiséget. Ezért különösen fontos minden olyan kutatási irány, amely a szerves nitrogénformák hatékonyabb mobilizálódását és felvételét vizsgálja. A burgonya gyökérzónájával kapcsolatban álló mikroorganizmusok vizsgálata is ehhez kapcsolódó terület, egyes baktériumok ugyanis direkt módon serkentik a növényi növekedést, például az elbontott vagy oldhatóvá tett anyagok által, mások pedig közvetve, indirekt módon, a talaj-eredetű kórokozók vagy patogén mikroorganizmusok szaporodásának gátlása által.