Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
Élvonalbeli kutatás Ökológiai szemlélet Fenntartható jövő

Támogasd a munkánkat! hu en

Keresés


Szabadszavas keresés

Kategória

Téma

(Kijelölés törlése)
Keresés

Kosár tartalma

0 tétel van

Fizetendő:

Szállítási díj nélkül
Az összeg az ÁFÁ-t tartalmazza

Kosár Megrendelem  

2022. augusztus 23. Növényvédelem

Öntözés és vízmegőrzés aszály idején, dióburok-fúrólégy és lisztharmat elleni védekezés

2022. évi 16. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek

Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok!

Az idei nyarat meghatározta az aszály és kánikula, a rossz hír az, hogy erre tartósan be kell rendezkednünk. Minden klímamodell azt mutatja, hogy Magyarországon különösen a Dunától keletre fekvő területeket a nyári hőség és a csapadék hiánya súlyosabban érinti, mint a dunántúli területeket.

Ehhez a helyzethez kell alkalmazkodni. Az ökológiai mezőgazdaság szélsőséges helyzetekhez történő rugalmas alkalmazkodó képessége (rezilienciája) nagyobb, mint a hagyományos mezőgazdaságé. Ez a rugalmas alkalmazkodó képesség több tényezőre vezethető vissza, így például az aktívabb talajéletre és a tudatos szervesanyag-gazdálkodásra, amelynek köszönhető a talajok vízbefogadó és vízmegtartóképessége nagyobb. Ugyanakkor az egész szezont érintő csapadékhiány esetén ez is kevés. Öntözés nélkül nem megy.

Öntözni kell, de víztakarékosan kell öntözni.

A parkokban egyre gyakrabban láthatjuk a fatörzseket körülölelő öntözőzsákokat. A fotón látható oldalzsebbe töltik a kb. 75 liternyi öntözővizet, mely lassan szivárog ki közvetlenül a fa tövéhez. A „faöntöző zsák” szavakra keresve a kereskedelemi kínálattal és pl. a házilag elkészíthető változatával is megismerkedhetnek.

A parkokban egyre gyakrabban láthatjuk a fatörzseket körülölelő öntözőzsákokat.

A vízmegőrzés azzal kezdődik, hogy megőrizzük a lehullott csapadékot: összegyűjtjük a tetőről lefolyó esővizet és tároljuk. Lejtős területeken vízmegfogó árkokkal alakítjuk a felszínt. Esőztető öntözés helyett csepegtető öntözést, és azoknál a növényeknél, amelyek igénylik, kiegészítésképpen mikroszórófejes öntözést használunk párásításra, kelesztésre, frissítésre, fagyvédelmi és színesítő öntözésre.

A növényeknél, amelyek igénylik, kiegészítésképpen mikroszórófejes öntözést használunk párásításra, kelesztésre, frissítésre, fagyvédelmi és színesítő öntözésre.

A gyümölcsmolyokat, az atkákat és a dióburok-fúrólegyet kevésbé zavarja a kánikula. Varga László kollégám (Kwizda Agro Hungary Kft.) szellemes és házilag is elkészíthető csapdájának a fotóját megtalálják itt. Nappal színcsapdaként, éjjel pedig fénycsapdaként működik. A cseresznyelégy, a diólégy a sárga színhez és az éjjeli szolárfényhez is vonzódik, majd a tál alján lévő pl. mosogatószeres folyadékban végzi. Előrejelzésre és bizonyos mértékig gyérítésre is szolgál. A földibolhák előrejelzésére is a sárgatálat használják. Tavalyi hírlevelünkben írtunk részletesebben az ökológiai gazdálkodásban lehetséges védekezési módszerekről.

Hajnali pára elegendő a lisztharmatok terjedésének. Júliusi fertőzés tünetét látják szőlőlevélen. A lisztharmat megjelenése függ a fajta egyedi érzékenységétől, fogékonyságától, és függ az adott tőke környékén kialakuló mikroklímától. Egészen kevés csapadék - vagy akár a szőlőtőke szomszédságában zöldségfélék öntözése is - eredményezheti a lisztharmatnak kedvező mikroklíma kialakulását. Ilyenkor érdemes, sőt kell is védekezni, különösen azért, mert a lisztharmattal fertőzött szőlőszemek -ha megjön a csapadék és növekedésnek indulnának- kirepednek, utat nyitva más fertőzéseknek. Viszont mivel közeledik a szüret ideje, sőt, van, ahol már el is kezdték a szüretet, érdemes inkább olyan lisztharmat elleni készítményt használni, amely rövid várakozási idővel rendelkezik, mint például a kálium-hidrogén-karbonát.  

Hajnali pára elegendő a lisztharmatok terjedésének. Júliusi fertőzés tünetét látják szőlőlevélen.

Jó egészséget, jó kertészkedést:           

Budapest, 2022. július 23.                          

Zsigó György, és az ÖMKi csapat

Az összes eddig megjelent felhívás itt érhető el. 

Kapcsolódó tartalmak és további cikkek ebben a kategóriában

2023. augusztus 17.

Növényvédelem
A dió növényvédelme vegyszermentesen

Kezdd kicsiben, NEVELD NAGYRA! Növényvédelem a biokertben sorozat 7. rész 

Részletek
2020. július 14.

Növényvédelem
Bio megoldások blumeriellás fertőzés, paradicsomvész és peronoszpóra ellen

2020. évi 18. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek

Részletek
2022. december 22.

Növényvédelem
Eljött a továbbtanulás ideje - könyvajánló biokertészeknek

2022. évi 23. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek

Részletek

Kapcsolódó és további elemek a Shopban

Kiadvány
Földigiliszták – A termékeny talajok építészei

A földigiliszták jelentősége és ajánlások a mezőgazdasági területeken való elterjedésük támogatásához.

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Részletek

Kiadvány
Részvételi nemesítés a XXI. században

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Részletek

Kiadvány
Saját mikrobiológiai oltóanyag előállítása mikorrhiza gombákkal

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Részletek

Támogatók

  
Az oldalt fejlesztette:

Biztos vagy benne?


Mégsem Igen