Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
Élvonalbeli kutatás Ökológiai szemlélet Fenntartható jövő

Támogasd a munkánkat! hu en

Keresés


Szabadszavas keresés

Kategória

Téma

(Kijelölés törlése)
Keresés

Kosár tartalma

0 tétel van

Fizetendő:

Szállítási díj nélkül
Az összeg az ÁFÁ-t tartalmazza

Kosár Megrendelem  

2021. április 15. Hír

Ökológiai termelés – az engedélyezett termékek és anyagok jegyzéke

Az Európai Bizottság nyilvános konzultációt indított (2021. április 23-ig) az EU 2018/848 ökológiai termelésről szóló rendeletéhez kapcsolódó az egyes termékek és anyagok ökológiai termelésben történő felhasználásának engedélyezése és jegyzékeinek összeállításáról szóló végrehajtási rendelet tervezetéről és mellékleteiről.

A javaslat lefedi a termésnövelő anyagokat és trágyázószereket, növényvédőszerként használt anyagokat, takarmány alapanyagokat és segédanyagokat, tisztító és fertőtlenítő szereket, élelmiszer, bor és élesztőelőállítás során felhasználható adalék- és segédanyagokat.

Az EU login felületre történő regisztráció és bejelentkezés után írhatják meg véleményüket, vagy tölthetik fel, ha előre elkészítették.

Kérjük éljenek a lehetőséggel, mondják el, mit gondolnak, milyen anyagok használatát kellene ökológiai termelésben korlátozni, vagy megengedni, vagy szigorúbb feltételekhez kötni, esetleg milyen anyagok használatát kellene megengedi, vagy a jelenlegi korlátozásokon módosítani.

  • Mit gondolnak a kereskedelmi forgalomban kapható granulált trágyákról? Biztosított a származási forrásuk nyomon követhetősége? (Ökológiai gazdálkodásban tilos az iparszerű állattartásból származó trágyák használata.)

  • Mi a véleményük? Ki kell-e terjeszteni azon rovarfajok körét, amelyek ritkításához csapdában elhelyezett piretroidokat lehet felhasználni? (Jelenleg csak olajbogyó fúrólégy és földközi tengeri gyümölcslégy ellen használható ez a csapdázási mód ökoban).

  • A réztartalmú növényvédőszerek felhasználásánál megfelelő a jelenlegi határérték vagy lehetne csökkenteni? (Jelenleg hét év átlagában max. 4 kg/ha fémréz használható fel az EU szabályozás szerint.)

A konzultáció, valamint a hivatkozott rendelettervezet és melléklete az alábbi internet címen érhetők el:

https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12377-Agriculture-List-of-products-and-substances-authorised-in-organic-production

Kapcsolódó tartalmak és további cikkek ebben a kategóriában

2023. január 9.

Hír
Lássuk, mit hozott 2022 az ökológiai mezőgazdaságnak!

Extra kihívásokban bővelkedő éve volt 2022 az egész magyar mezőgazdaságnak. A nehézségek azonban ismét arra figyelmeztetnek, hogy a körülöttünk drasztikusan változó világban felértékelődnek és megbízható támpontot biztosítanak a jövőálló agroökológiai termelési módszerek. A bio termeléshez és átálláshoz minden eddiginél több uniós és hazai forrás áll a magyar gazdák rendelkezésére, a 2022-ben megszületett hazai öko cselekvési terv pedig a szektor további fejlődését ösztönzi. Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) szerteágazó és bővülő kutatásaival, valamint az EU-s projektekben növekvő szerepvállalásával erősíti a hazai tudásátadást és a fenntarthatósági fordulatot.

Részletek
2020. április 17.

Hír
Hogyan adaptálhatóak a fajtatesztek az ökológiai ágazat igényeihez?

Az Európai Unió nagy részében a fajtavizsgálatokat konvencionális körülmények között végzik, így a vizsgálati kritériumok nincsenek az ökológiai gazdálkodás igényeihez igazítva. 

Részletek
2017. december 15.

Hír
ÖMKi „Ökokedvenc” Fotópályázatának eredménye

Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) szeptember elején meghirdetett fotópályázata sikeresen lezárult, ezúton is köszönjük az aktív részvételt. A pályázat célja az volt, hogy felhívjuk a figyelmet az ökológiai élelmiszerek széleskörű fogyasztásának fontosságára. A beérkezett ötletes képek közül hét döntőst választottunk ki, akik között két fő kategóriában hirdettünk nyertest.

Részletek

Kapcsolódó és további elemek a Shopban

Kiadvány
Szója fajta- és termesztés-technológiai tesztek ökológiai gazdaságokban - 2019

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Részletek

Kiadvány
Mezei aszat

A mezei aszat egyre nagyobb problémát jelent, különösen a nagy szervesanyag-tartalmú szántóterületeken gazdálkodók számára, ökológiai és konvencionális gazdálkodásban egyaránt. Ha sikerül megtelepednie, akkor kitartó munkára van szükség ahhoz, hogy az állományát elfogadható szintre szorítsuk vissza. 

Részletek

Kiadvány
Középkorai burgonyafajták on-farm vizsgálata

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

A burgonya alapélelmiszernek számít hazánkban. Magyarország éghajlata lehetővé teszi a burgonya termesztését, az utóbbi évtizedekben tapasztalt hanyatló tendencia mellett is 16.412 hektáron termesztették ezt a növényt 2016- ban, 24,9 t/ha átlagtermés mellett. Ennek a területnek alig 0,43%-án (70,5 hektáron) terem bioburgonya.

Részletek

Támogatók

  
Az oldalt fejlesztette:

Biztos vagy benne?


Mégsem Igen