Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
Élvonalbeli kutatás Ökológiai szemlélet Fenntartható jövő

Támogasd a munkánkat! hu en

Keresés


Szabadszavas keresés

Kategória

Téma

(Kijelölés törlése)
Keresés

Kosár tartalma

0 tétel van

Fizetendő:

Szállítási díj nélkül
Az összeg az ÁFÁ-t tartalmazza

Kosár Megrendelem  

Mondd el a véleményed!

Az Európai Bizottság nyílt konzultációja keretében az ÖMKi is beküldte az állásfoglalását. A konzultáció témája: Biogazdálkodásban termesztett növények – az ellenálló képesség növelése a növénykultúra-fajták genetikai változatossága révén

A biogazdálkodásban termesztett növények jobban ki vannak téve az időjárás viszontagságainak és a kártevőknek, mivel (a hagyományos műveléssel ellentétben) a biogazdaságokban nem használnak műtrágyát és növényvédő szereket.

Mindazonáltal növelni lehet a biotermények rezilienciáját azzal, hogy ugyanazon a termőterületen genetikailag változatos haszonnövényeket termesztenek biogazdálkodással.

A javasolt rendelet az ilyen változatos (heterogén) növényi szaporítóanyagok előállítására és forgalmazására vonatkozó szabályokat rögzíti.

Az ÖMKi állásfoglalását az alábbiakban olvashatjátok:

Az ökológiai gazdálkodáshoz változatos ökológiai növényi szaporítóanyagokra van szükség, melyek a termőhelyükhöz és a helyi klimatikus adottságokhoz alkalmazkodni képesek és könnyen hozzáférhetőek. Az új (EU) 2018/848 ökológiai rendelet nagy előrelépést jelent az ökológiai gazdálkodók rendelkezésére álló vetőmagok és egyéb növényi szaporítóanyagok bővítésére és diverzifikálására, de az hogy ebből mi valósulhat meg a gyakorlatban, a jelenleg előkészítés alatt álló kiegészítő rendelkezésektől függ. Az ökológiai gazdálkodók által termeszthető és forgalmazható ökológiai heterogén szaporítóanyagok (OHM) fontosak az ökológiai mezőgazdaság számára, mivel diverz genetikai állományuknak köszönhetően jobban képesek alkalmazkodni az ökológiai gazdálkodási rendszerekhez és az éghajlatváltozáshoz. Ezért elengedhetetlen, hogy a heterogén szaporítóanyagok bejelentési folyamata egyszerű és a kisebb gazdálkodók számára is könnyen hozzáférhető legyen. Az ÖMKi közreműködésével 2019 vége óta Magyarország is részt vesz az OHM-hez kapcsolódó ideiglenes kísérletben és idén az országban több mint 10 helyen, a gazdák nagy érdeklődésével tesztelünk heterogén szaporítóanyagokat.

Az ökológiai heterogén szaporítóanyagokról szóló felhatalmazáson alapuló rendelkezés tervezetének jelenlegi változata azonban több lényeges szempontból is hiányos és nincs összhangban az ökológiai alapelvekkel. A jelenlegi verzió nem rendelkezik arról, hogy miként biztosítható az OHM ökológiai körülmények között való előállítása. A 2018/848-as rendelet világosan előírja, hogy az OHM előállítása a rendelettel összhangban kell történjen, viszont a kiegészítő rendelkezésben ezen az utaláson kívül, nincs bővebben kifejtve mit is jelent ez pontosan. Ezért azt javasoljuk, hogy a rendelkezés szövegében írják elő hogy az ökológiai körülmények között folytatott nemesítés minimális időtartama egynyári növények esetén legalább három, kétéves vagy évelő növények esetében pedig hat év legyen.

Javasoljuk, hogy a rendelkezés írja elő, hogy az OHM nemesítéséhez használt technikáknak meg kell felelniük az ökológiai termelésre és feldolgozásra vonatkozó IFOAM irányelveknek. Az alkalmazott nemesítési technikáknak tiszteletben kell tartaniuk a természetes kereszteződési gátakat, valamint a genomot és a sejtet, mint oszthatatlan egységet. Ez azt jelenti, hogy nem megengedettek a növények genomjába vagy mesterséges táptalajon izolált sejtbe történő közvetlen technikai beavatkozások, pl. ionizáló sugárzás; kémiai mutagenezis; génszerkesztési módszerek, stb.

A vetőmagok tisztasági, egészségügyi ellenőrzésének szükségességével egyetértünk, amennyiben ezek költségei nem akadályozzák meg az OHM piacra kerülését és a kisebb gazdálkodóknak is lehetőségük lesz ezen szaporítóanyagok kereskedelmi forgalomba hozatalára. Ezért fontos, hogy a vizsgálatok alacsony adminisztratív és pénzügyi terhekkel járjanak, továbbá javasoljuk, hogy az vetőmag csírázásra, egészségügyre és tisztaságra vonatkozó követelmények tanúsítását belső ellenőrzési rendszereken keresztül is lehetővé kell tenni.

Ezekkel a javaslatokkal kiegészítve, az ökológiai heterogén szaporítóanyagra vonatkozó felhatalmazáson alapuló rendelkezés komoly előrelépést jelent az ökológiai ágazat és általában az európai mezőgazdaság számára.

Csatlakozzatok Ti is, és írjátok meg a véleményeteket ebben a fontos témában! A leadási határidő november 27., péntek

Kapcsolódó tartalmak és további cikkek ebben a kategóriában

2019. május 22.

Hír
Génmódosítás helyett genetikai sokféleséget!

Miközben a világot uraló kultúrnövények (búza, kukorica, szója, rizs) modern fajtái érzékenyek a klímaváltozás szélsőséges hatásaival szemben, vad rokon fajaik és tájfajta populációik értékes genetikai erőforrást jelentenek változatos tulajdonságaik és ebből eredő adaptációs képességük okán

Részletek
2024. január 11.

Hír
Röviden a biológiai sokféleségről

Az ember, a Homo sapiens Földünk minden, kicsit is élhető, vagy élhetővé tehető területén jelen van. Az egyenlítőtől a sarkkörökön túli területekig, a tengerszinttől a magashegységekig, ahol csak megtelepszünk használjuk és emiatt átalakítjuk, romboljuk a környezetünket. Ennek köszönhetően a Földön az élet sokfélesége, a „biodiverzitás” a nagy kihalási eseményekhez hasonló ütemben csökken.

Részletek
2022. február 17.

Hír
Mi is az az ökológiai heterogén anyag?

A sikeresebb ökológiai gazdálkodáshoz a jelenleginél sokkal változatosabb növényi szaporítóanyagokra, valamint az adott éghajlati és ökológiai termesztési körülményekhez alkalmazkodott, széleskörű fajtaválasztékra lenne szükség.

Részletek

Kapcsolódó és további elemek a Shopban

Kiadvány
Csökkentett talajművelés alkalmazása az ökológiai gazdálkodásban

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Részletek

Kiadvány
ÖMKi szántóföldi on-farm kutatások - Búza 2020

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Részletek

Kiadvány
Ökológiai zöldségpalánta-előállítás

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Részletek

Támogatók

  
Az oldalt fejlesztette:

Biztos vagy benne?


Mégsem Igen