Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
Élvonalbeli kutatás Ökológiai szemlélet Fenntartható jövő

Támogasd a munkánkat! hu en

Keresés


Szabadszavas keresés

Kategória

Téma

(Kijelölés törlése)
Keresés

Kosár tartalma

0 tétel van

Fizetendő:

Szállítási díj nélkül
Az összeg az ÁFÁ-t tartalmazza

Kosár Megrendelem  

2020. december 17. Média

A klímaváltozás és a mezőgazdaság kapcsolata

A növénytermesztés sikerességét ősidők óta mindig erősen meghatározta az adott év időjárása. Most, hogy a klímaváltozást már a bőrünkön érezhetjük, szinte minden év hoz valamilyen extrém szélsőséget.

Hogy hogyan tud a mezőgazdaság ezzel lépést tartani, milyen nehézségekkel, kihívásokkal szembesül a termelő, milyen megoldást kínál az agroökológia, az agrárerdészet erre, és milyen egyéb lehetőségek állnak rendelkezésre a növények stressztűrésének fokozására, ezeket a kérdéseket járták körül a novemberi ágazati konferenciánk utolsó napjának előadói.

Ökológiai Ágazati Konferencia 2020

Idén harmadízben szervezte meg az Ökológia Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) a biogazdálkodási ágazat stratégiai konferenciáját. A szeptember 30. és október 2. között megrendezett eseményhez a járványügyi helyzetre való tekintettel ezúttal online formában csatlakozhatott a több mint 300 érdeklődő. A fókuszban az új Közös Agrárpolitika állt, azon belül is az ökológiai ágazat kilátásai, valamint a fenntartható gazdálkodás kihívásai és az azokra adható gyakorlati válaszok. A konferencia célja az ágazat szakpolitikai érdekképviselete, a legújabb kutatás-fejlesztési eredmények és kezdeményezések megvitatása és a szakmai együttműködések elősegítése volt.

Az első két nap beszámolói itt érhetők el:
https://biokutatas.hu/hu/page/show/oko-agazati-konferencia-2020
https://biokutatas.hu/hu/page/show/a-talaj-vedelme-tapanyagutanpotlas-okologiai-kerteszetekben

Dr. Hetesi Zsolt (Nemzeti Közszolgálati Egyetem) első, nyitóelőadásában a klímaváltozás kialakulásáról és hatásairól számolt be, a globális folyamatoktól kezdve a lokálisan megjelenő változásokig.

Dr. Hetesi Zsolt előadása

Dr. Vityi Andrea (Soproni Egyetem) a téma folytatásaként részletesen beszélt az agrárerdészetről, mint a klímaváltozással szembeni alkalmazkodás igen hatékony módjáról. Kitért a hagyományos legeltetéses, a partmenti, illetve mezővédő erdősávos, valamint az ezekhez képest újabb típusú (pl. ’strip cropping’) agrárerdészeti rendszerekre, érintve a többcélú hasznosítás és több lábon állás előnyeit is. Bemutatta az agrárerdészeti rendszerekben a fás kultúrák pozitív hatásait a mezőgazdasági termelésre a tápanyaghasznosítás, mikroklíma és a talajok vízgazdálkodása szempontjából is.

Dr. Vityi Andrea előadása

Ganszky Dániel az ÖMKi kutató munkatársa a jelenleg folyamatban lévő SolACE Horizon 2020 kutatási projekt eddigi eredményeiről számolt be. A projekt fő apropóját az adja, hogy a termesztett növények a valós életben gyakran abiotikus és biotikus stresszek kombinációjával néznek szembe. Ezen kívül az európai mezőgazdaságnak kihívást jelentenek a növekvő műtrágyaárak (nitrogén), illetve a közeljövőben a műtrágyák csökkenő elérhetősége (foszfor) is. Ez, a csökkenő vagy változó csapadékmennyiséggel kombinálva súlyos kockázatot jelenthet a termelésben. A kutatási projekt célja tehát a víz- és tápanyaghiány okozta együttes nehézségekkel küzdő növények teljesítményének vizsgálata és javítása különböző agrotechnikai innovációkkal, többek között mikrobiális oltóanyagok és pillangós elővetemény alkalmazásával.

Ganszky Dániel előadása

A teljes cikk megjelent az Agrofórum 2020/11. lapszámában.

Kapcsolódó tartalmak és további cikkek ebben a kategóriában

2020. október 6.

Média
Best4Soil videó a komposztálásról

Komposzt - Gyakorlati tudnivalók

Részletek
2020. augusztus 24.

Média
Ökológiai gazdálkodás a gyakorlatban

I. rész: Növénydiverzifikációs megoldások a Csoroszlya Farmnál

Részletek
2020. október 9.

Média
A szóját helyettesítő csillagfürt

A pillangósvirágúak családjába tartozó csillagfürt fajok a szója jó alternatívái lehetnek.

Részletek

Kapcsolódó és további elemek a Shopban

Kiadvány
Biogazda füzetek 10 - Növénytársítások

Az eredményes gazdálkodás egyik alapja- és ez különösen vonatkozik az ökológiai gazdálkodásra-, hogy a gazdálkodó megfelelő szakmai ismeretekkel kell rendelkezzen. Az ökológiai gazdálkodásban különös gonddal kell eljárni a növényi kártevőkkel, kórokozókkal szemben. Mivel ebben a gazdálkodási formában tilos a szintetikus növényvédő szerek, rovarirtók, gyomirtók használata, ezért különös jelentősége van a növénytársításoknak.

Dr. Sárközy Péter - Haraszi Nóra - Cseperkálóné Mirek Barbara kiadványa ebben nyújt segítséget nem csak biogazdáknak.

Részletek

Kiadvány
Ökológiai búzatermesztési kutatások: on-farm fajtatesztek eredményei - 2017

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

A búza az ökológiai gazdaságok legnagyobb területen termesztett szántóföldi növénye, melynek jelentősége a tönkölypiac zavarai miatt az elmúlt években tovább nőtt. On-farm típusú búza fajtatesztjeinket 2012 őszén indítottuk el és az ígéretesnek tűnő fajtákat folyamatosan igyekszünk biztosítani a kísérletekben résztvevő gazdálkodók számára. Az eltelt öt év alatt eddig közel húsz helyszínen mintegy negyven búza fajtát vizsgáltunk.

Részletek

Kiadvány
Középkorai burgonyafajták on-farm vizsgálata

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

A burgonya alapélelmiszernek számít hazánkban. Magyarország éghajlata lehetővé teszi a burgonya termesztését, az utóbbi évtizedekben tapasztalt hanyatló tendencia mellett is 16.412 hektáron termesztették ezt a növényt 2016- ban, 24,9 t/ha átlagtermés mellett. Ennek a területnek alig 0,43%-án (70,5 hektáron) terem bioburgonya.

Részletek

Támogatók

  
Az oldalt fejlesztette:

Biztos vagy benne?


Mégsem Igen