Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
Élvonalbeli kutatás Ökológiai szemlélet Fenntartható jövő

Támogasd a munkánkat! hu en

Keresés


Szabadszavas keresés

Kategória

Téma

(Kijelölés törlése)
Keresés

Kosár tartalma

0 tétel van

Fizetendő:

Szállítási díj nélkül
Az összeg az ÁFÁ-t tartalmazza

Kosár Megrendelem  

2020. december 17. Média

A klímaváltozás és a mezőgazdaság kapcsolata

A növénytermesztés sikerességét ősidők óta mindig erősen meghatározta az adott év időjárása. Most, hogy a klímaváltozást már a bőrünkön érezhetjük, szinte minden év hoz valamilyen extrém szélsőséget.

Hogy hogyan tud a mezőgazdaság ezzel lépést tartani, milyen nehézségekkel, kihívásokkal szembesül a termelő, milyen megoldást kínál az agroökológia, az agrárerdészet erre, és milyen egyéb lehetőségek állnak rendelkezésre a növények stressztűrésének fokozására, ezeket a kérdéseket járták körül a novemberi ágazati konferenciánk utolsó napjának előadói.

Ökológiai Ágazati Konferencia 2020

Idén harmadízben szervezte meg az Ökológia Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) a biogazdálkodási ágazat stratégiai konferenciáját. A szeptember 30. és október 2. között megrendezett eseményhez a járványügyi helyzetre való tekintettel ezúttal online formában csatlakozhatott a több mint 300 érdeklődő. A fókuszban az új Közös Agrárpolitika állt, azon belül is az ökológiai ágazat kilátásai, valamint a fenntartható gazdálkodás kihívásai és az azokra adható gyakorlati válaszok. A konferencia célja az ágazat szakpolitikai érdekképviselete, a legújabb kutatás-fejlesztési eredmények és kezdeményezések megvitatása és a szakmai együttműködések elősegítése volt.

Az első két nap beszámolói itt érhetők el:
https://biokutatas.hu/hu/page/show/oko-agazati-konferencia-2020
https://biokutatas.hu/hu/page/show/a-talaj-vedelme-tapanyagutanpotlas-okologiai-kerteszetekben

Dr. Hetesi Zsolt (Nemzeti Közszolgálati Egyetem) első, nyitóelőadásában a klímaváltozás kialakulásáról és hatásairól számolt be, a globális folyamatoktól kezdve a lokálisan megjelenő változásokig.

Dr. Hetesi Zsolt előadása

Dr. Vityi Andrea (Soproni Egyetem) a téma folytatásaként részletesen beszélt az agrárerdészetről, mint a klímaváltozással szembeni alkalmazkodás igen hatékony módjáról. Kitért a hagyományos legeltetéses, a partmenti, illetve mezővédő erdősávos, valamint az ezekhez képest újabb típusú (pl. ’strip cropping’) agrárerdészeti rendszerekre, érintve a többcélú hasznosítás és több lábon állás előnyeit is. Bemutatta az agrárerdészeti rendszerekben a fás kultúrák pozitív hatásait a mezőgazdasági termelésre a tápanyaghasznosítás, mikroklíma és a talajok vízgazdálkodása szempontjából is.

Dr. Vityi Andrea előadása

Ganszky Dániel az ÖMKi kutató munkatársa a jelenleg folyamatban lévő SolACE Horizon 2020 kutatási projekt eddigi eredményeiről számolt be. A projekt fő apropóját az adja, hogy a termesztett növények a valós életben gyakran abiotikus és biotikus stresszek kombinációjával néznek szembe. Ezen kívül az európai mezőgazdaságnak kihívást jelentenek a növekvő műtrágyaárak (nitrogén), illetve a közeljövőben a műtrágyák csökkenő elérhetősége (foszfor) is. Ez, a csökkenő vagy változó csapadékmennyiséggel kombinálva súlyos kockázatot jelenthet a termelésben. A kutatási projekt célja tehát a víz- és tápanyaghiány okozta együttes nehézségekkel küzdő növények teljesítményének vizsgálata és javítása különböző agrotechnikai innovációkkal, többek között mikrobiális oltóanyagok és pillangós elővetemény alkalmazásával.

Ganszky Dániel előadása

A teljes cikk megjelent az Agrofórum 2020/11. lapszámában.

Kapcsolódó tartalmak és további cikkek ebben a kategóriában

2020. szeptember 3.

Média
Zabos öblités vetőmagkeveredés ellen

A LIVESEED projekt videósorozata az ökológiai vetőmaggal kapcsolatos gyakorlatokról.

Részletek
2023. január 9.

Média
Lássuk, mit hozott 2022 az ökológiai mezőgazdaságnak! - sajtóközlemény

Extra kihívásokban bővelkedő éve volt 2022 az egész magyar mezőgazdaságnak. A nehézségek azonban ismét arra figyelmeztetnek, hogy a körülöttünk drasztikusan változó világban felértékelődnek és megbízható támpontot biztosítanak a jövőálló agroökológiai termelési módszerek. A bio termeléshez és átálláshoz minden eddiginél több uniós és hazai forrás áll a magyar gazdák rendelkezésére, a 2022-ben megszületett hazai öko cselekvési terv pedig a szektor további fejlődését ösztönzi. Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) szerteágazó és bővülő kutatásaival, valamint az EU-s projektekben növekvő szerepvállalásával erősíti a hazai tudásátadást és a fenntarthatósági fordulatot.

Részletek
2023. június 7.

Média
Kezdd kicsiben, NEVELD NAGYRA! - sajtóközlemény

Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet legújabb filmes, cikkes sorozata most a hobbikertészeket szólítja meg növényvédelmi jótanácsokkal. A videókban McMenemy Márk kalauzolja a nézőket az ökológiai növényvédelem praktikáiba, és az ÖMKi szakembereivel együtt megmutatja, miként érdemes belevágni a vegyszermentes kertészkedésbe. A hazai kertek biológiai sokszínűségének feltérképezésére pedig elindult a Pók-Háló - egy önkéntes alapon működő közösségi kutatás -, ahol a pókok megfigyelésével a résztvevők aktívan hozzájárulhatnak a mindennapi életterünk természetközeliségéről alkotott tudásbázis bővítéséhez.

Részletek

Kapcsolódó és további elemek a Shopban

Kiadvány
Földigiliszták – A termékeny talajok építészei

A földigiliszták jelentősége és ajánlások a mezőgazdasági területeken való elterjedésük támogatásához.

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Részletek

Kiadvány
ÖMKi szántóföldi on-farm kutatások - Búza 2019

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Részletek

Kiadvány
A cseresznyelégy elleni védekezés lehetősége ökológiai gazdálkodásban

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Az ökológiai gazdálkodásban a cseresznyelegyek (Rhagoletis cerasi és Rh. cingulata) elleni védekezés kihívást jelent a termelők számára, mivel e kártevők ellen jelenleg nem áll rendelkezésre szelektív, megbízhatóan hatékony és az ökológiai gazdálkodásban is alkalmazható növényvédőszer.

Részletek

Támogatók

  
Az oldalt fejlesztette:

Biztos vagy benne?


Mégsem Igen