Az idei Sárközy Péter emlékérmet dr. Máthé Emma mezőgazdasági szakember, a Székelyföldi Bio Egyesület elnöke, a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány munkatársa vehette át szeptember 10-én, az Európai Ökogazdálkodási Kongresszus keretében rendezett ünnepélyes díjátadón, a Pesti Vidagóban. Gratulálunk az elismeréshez!
Az ünnepélyes díjátadón Torda Márta, 2023-as Sárközy Péter Emlékérem díjazott méltatta dr. Máthé Emma munkásságát.
Máthé Emma méltatása
“Megtisztelő számomra, hogy dr. Máthé Emma mezőgazdasági szakembert, a Székelyföldi Bio Egyesület elnökét, a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány munkatársát, két gyermekes édesanyát, három unokával megajándékozott nagymamát, barátomat, korábbi/az Agrárminisztériumban együttműködő partneremet méltassam.
Máthé Emma / mindenki Emmácskája 1955. április 2-án született Csíkdánfalván, Hargita megyében.
1979-ben a kolozsvári agráregyetemen szerzett diplomát, növénytermesztési szakon.
1979–1990 között a csíkszentdomokosi egykori Termelőszövetkezetben volt farmvezető, fontosabb tevékenységei a farmvezetés és a gyümölcstermesztés koordinálása voltak.
1990 és 1996 közötti a Hargita Megyei Agronómusok Házának igazgatója volt. 1996–1999 között a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság szakembereként dolgozott.
1999–2005 között a Mezőgazdasági Szaktanácsadó Hivatalban felnőttképzésekkel foglalkozott irodavezetőként, majd a fent nevezett intézmény aligazgatói állását töltötte be tíz éven keresztül.
2015-ben a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány munkatársa lett, ahol felnőttképzéssel foglalkozott és jelenleg is foglalkozik. Itt olyan munkát végezhet, amihez nagyon ért, van hozzá érzéke, elhivatottsága. Megfogalmazása szerint fontos az is amit tanítunk, de az még fontosabb, hogy azt hogyan tesszük.
A bio eszmék Székelyföldet a 80-as évek közepén érték el és ekkor ismerkedett meg Dr. Sárközi Péterrel, Dr. Solti Gáborral, Márai Péterrel, Roszik Péterrel és sorolhatnánk tovább a meghatározó személyeket. Emma a 90-es évek eleljén alakította meg a Csíki Bio Csoportot, Dr. Solti Gábor segítségével, aki akkor a Biokultura Egyesület elnöke volt.
Majd 2011-ben a Székelyföldi Bio Egyesületet hozta létre, Hargita, Kovászna és Maros megyei egyesületek és magánszemélyek csoportosulásából, akiknek valamilyen köze volt a biotermeléshez. Egyesületük célja volt biztosítani a székelyföldi gazdáknak a legújabb információkhoz való hozzáférést és az ismeretek szélesítését anyanyelvükön, ezáltal a gazdálkodás korszerűsítését és a termékek hozzáadott értékének növelését. Tapasztalatcsere-programokkal és szaktanácsadással, gazdaszervezetek, szövetségek és közbirtokosságok bevonásával segítették és segítik a termelőket a biotermesztésre való átállásban, a dokumentációk kitöltésében román nyelven és a megjelent román törvények lefordításában. A biogazdálkodás mint térségi innováció azonban nem csupán a biogazdálkodók ügye, és nem is csupán a biogazdálkodók feladata. Éppen ezért, amikor az Agrárminisztérium Kárpát-medencei Együttműködések Főosztályát vezettem vettük fel az együttműküdő partnerek közé a Székelyföldi Bio Egyesületet és azóta is a minisztérium egyik meghatározó, együttműködő partnere.
A Székelyföldi Bio Egyesület tevékenységei, a bio felnőttképzések, a Magyarország Legszebb Konyhakertjei Program, a szlovákiai Zselizen tartott Bor- és Lekvárversenyek, az OMÉK-on való részvétel, a csibai tangazdaság és a szécsényi biokertnek a bemutatása, számos alkalom volt arra, hogy a kiváló szervezést és az eredményeket hátizsáknyi oklevéllel díjazzák és elismerjék.
Emmácskát munkája elismeréseként számos díjban részesítették, de meg kell említenünk azt is, hogy sikereihez hozzájárult méltó társa, férje Máthé György is. Van egy mondás nálunk, hogy “minden sikeres férfi mögött keresd a nőt” – náluk ennek a fordítottja igaz: “a sikeres nő mögött keresd a férfit”! Máthé György tisztelte felesége elkötelezettségét, a bio termesztés iránti ragaszkodását és segítette, hiszen Ő is, mint agrármérnök tudta/tudja, hogy a biotermesztés Székelyföld jövőjét is jelenti.
Dr. Máthé Emma munkájának alapvető jellemzői a hivatástudat, a szakmaszeretet, a következetesség, az igényesség, a közösségéért érzett felelősség, számtalan alkalommal megmutatkoztak. A Szülőföldjéért, a Kárpát-medencében való megmaradásért és egyben magyarkénti megmaradásért is tevékenykedett, a közösségek építését kimagasló eredményekkel végezte és végzi egy sajátos jelmondattal, Mécs László költőnket idézve: „Vadócba rózsát oltok, hogy szebb legyen a Föld”…
Emma vallja, hogy napjainkban egyre inkább felértékelődik a biogazdálkodás és az ebből születő termékek, termények. Nagyon sokan ráeszmélnek arra, hogy nem mindegy, milyen élelmiszert teszünk a családunk asztalára, és természetesen mindehhez szükséges, hogy a földjeinket sem szabad tönkretennünk. A biogazdálkodás a jövő, ezt sugallja az a tény is, hogy az új közös agrárpolitikában előtérbe helyezik ezt a a szegmenst, a támogatások is sokkal előnyösebbek.”
Dr. Máthé Emma munkájának alapvető jellemzői a hivatástudat, a szakmaszeretet, a következetesség, az igényesség, a közösségért érzett felelősség és mindezt mosolyogva, kedvesen az emberek bizalmába kerülni tudó képességgel végzi!
Drága Emma, gratulálok az elismeréshez és kívánom, hogy még sok-sok fiatalt “fertőzz meg” a biotermesztés jövőbe mutató fontosságával, add át tudásod, segítsd őket ebben!
A Jó Isten adjon mindehhez erőt, egészséget!
Kelt Szentendrén, 2024. szeptember 2.
Torda Márta
Kapcsolódó hírek
A Sárközy Péter Emlékérmet, a vele járó bronz emlékplakettet, oklevelet és a pénzjutalmat azok nyerhetik el, akik a díj névadójának szellemiségéhez méltóan, alkotó módon [...]
„A múltunk ismerete, tisztelete a jövőnk záloga. Így van ez a személyekkel is. Aki tiszteli őseit, tanítóit, szüleit, az idősebb generációt, az joggal hiheti, hogy a maga és gyermekei jövőjét alapozza meg.
A biokultúra mozgalomban kezdettől fogva megvolt ez a szellem, az idősek tisztelet, a tudásuk megőrzése és az ökológiai gazdálkodásban történő hasznosítása. ”
Dr. Solti Gábor szerkesztésében megjelent, az alapítvány névadójának életéről megjelent kiadvány.