Idén a Közép-európai Egyetem (CEU) adott otthont október 10-12. között a PPREPSOIL projekt konzorciumi találkozójának Budapesten, amelynek az ÖMKi volt a társszervezője az Aarhus Egyetem mellett. A találkozó keretében a 35 résztvevőből álló nemzetközi csapat értékelte az eddig elért eredményeket és meghatározta a projektből hátralévő fél év feladatait és irányait.
A 2022. júliusában a PREPSOIL projekt azzal a céllal indult el, hogy segítse a talaj misszió („Talajmegállapodás Európáért”) megvalósulását Európa régióiban azáltal, hogy a kulcsszereplőket támogatja és összeköti a talajromlás megakadályozása érdekében, miközben növeli a talajokkal kapcsolatos tudatosságot és ismeretek elérhetőségét.
A PREPSOIL küldetése három fő irányra összpontosít: (1) a talajegészséggel kapcsolatos nemzetközi tudásbázis kiépítése és a földhasználók számára a kritikus információkhoz való hozzáférés javítása; (2) a talajokra fókuszáló élő laboratóriumok (ÉL) és világítótornyok (VT) létrehozását és működését segítő módszertan kialakítása; és (3) a talajjal kapcsolatos ismeretek és tudatosság növelése a társadalomban az oktatás, a disszemináció és az információátadás révén.
A mostani konzorciumi találkozó középpontjában a meglévő eredmények áttekintése és kapcsolódó anyagok minél szélesebb érdeklődői körhöz való eljuttatása állt. Ezek közé tartozik például a projekt keretében elkészült “talajok igényeinek felmérése” 20 európai régióban – aminek keretében a Dél-Alföld volt az egyik európai régió, amit az ÖMKi elemzett – , a talajegészséggel foglalkozó élő laboratóriumokat és világítótornyokat bemutató interaktív európai atlasz , vagy a PREPSOIL Tudásközpont, amely a projekt keretében létrejött inform ációk mellett az EU számos nemzeti nyelvén tartalmaz talajokkal kapcsolatos információt. Az alakuló, talajjal kapcsolatos élő laboratóriumok és világítótornyok is találnak hasznos információt, például az önértékelést segítő nevezéktant és módszertant, melyre vonatkozóan további információ is hamarosan elérhető lesz a PREPSOIL projekt honlapján.
A találkozó során az ÖMKi On-Farm Élő Laboratóriumot is bemutatták kollégáink, kiemelt hangsúlyt fektetve a talajegészségre vonatkozó kutatásainkra, így a regeneratív szántóföldi talajművelési rendszerek és a sorköztakaró alkalmazásának kutatására ültetvényeken. Az élő labor alapja a kutatók és a kísérletben résztvevő gazdálkodók szoros együttműködése, melyet kiegészítenek bizonyos pontokon a szaktanácsadók, a szakpolitika képviselői, civil szervezetek és egyéb értéklánc szereplők is. Az ÖMKi kutatóin kívül egy biogazdálkodó, Nobilis Ágoston (Csoroszlya Farm), is bemutatta gazdaságát, az ÖMKi-vel való együttműködését és hogy mik a tapasztalatai az élő labor tagjaként való működésről. Kiemelte, hogy nagy segítség a közvetlen kapcsolat a kutatókkal, és a saját területen beállított kísérletek eredményei is segítik a gazdálkodással kapcsolatos döntések meghozatalában, további irányok kijelölésében.
A talajegészség megőrzése érdekében kiemelten fontos, hogy a szakemberek a helyi adottságokhoz alkalmazkodó jó gyakorlatokat is lássanak, és a konzorciumi tagok is testközelből megtapasztalják a mindennapok gyakorlatát és első kézből hallják a felmerülő esetleges nehézségeket. Ezért a találkozó harmadik napján a csapat Bugacra látogatott, Gál László tanyájára, az ÖMKi-vel már évek óta együttműködő biogazdaságba. A gazdaság a PREPSOIL projekt keretében végzett “talajok igényeinek felmérése” magyarországi mintaterületén található, a Homokhátságon, ahol az aszály egyre nagyobb problémát jelent.
Az ökológiai gazdálkodást folytató tulajdonos körbevezette a vendégeket a tanyán, ahol bemutatta a talajkímélő szántóföldi gazdálkodás gyakorlatát, valamint legeltetett szürkemarha gulyával is találkozhatott a csoport.
A projekt további részében a meglévő eredmények minél szélesebb körben történő közzététele mellett a talajokra fókuszáló élő laboratóriumok létrehozását segítő anyagok készítésén lesz a fő hangsúly, ezek közé tartozik például az élő laboratóriumokat és világítótornyokat segítő üzleti modell segédlet elkészítése is, amiben az ÖMKi is aktívan közreműködik.