• június 7, 2024

Az EU által finanszírozott Organic Yields UP projekt (2024–2028) hivatalosan 2024. február 1-jén indult, és február 27–28-án tartotta meg nyitótalálkozóját a Svájci Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (FiBL) fricki központjában, Svájcban. A találkozón 17 projektpartner vett részt 13 európai országból, ezzel elindítva azt az együttműködést, amelynek célja az ökológiai növénytermesztési rendszerek terméshozamának javítása Európa-szerte.

Felismerve az ökológiai és konvencionális gazdálkodás között fennálló konzisztens hozamkülönbséget, a projekt fókuszában a kapcsolódó meglévő tudás összegyűjtése és értékelése áll, valamint egy európai szintű tesztelési hálózat létrehozása az ökológiai hozamok javítása érdekében (Ökológiai terméshozam növelésével foglalkozó Élő Laboratóriumok Európai Hálózata), így elősegítve az érintettek közötti együttműködést. A projekt célja, továbbá, hogy növelje az ökológiai gazdálkodásban a terméshozamokat különféle termelési körülmények és növénykultúrák esetében, összhangban az EU fenntarthatósági céljaival, ezáltal lehetővé téve, hogy az ökológiai gazdálkodás az európai mezőgazdaság jövőjének kulcsszereplőjévé váljon. Az Organic Yields UP emellett, hozzájárul a tudásmegosztáshoz, az innováció előmozdításához és a célzott stratégiák kidolgozásához az ökológiai hozamok növelése érdekében Európa-szerte, így támogatva a „Termelőtől a fogyasztóig” stratégia megvalósulását, amely szerint 2030-ra az EU mezőgazdasági területeinek 25%-át ökológiai művelés alá kell vonni.

A kétnapos nyitótalálkozó a FiBL Svájc központjában különböző munkacsomagok ismertetésével indult. Ezt követően közös tervezői műhelymunkákra került sor, amelyek elsősorban a növény-specifikus hozamkihívások és stratégiák feltérképezésére összpontosítottak. Ez magában foglalta a növények osztályozását a hozamkülönbségek alapján, valamint a kapcsolódó kihívások és stratégiák összegyűjtését. A második napon folytatódtak az előző napi munkák, melyek során részletesen megvitattuk, hogyan lehet ezeket az információkat a partnerintézmények bevonásával megszerezni. A műhelymunkákat követően vezetett túrán is részt vettünk a FiBL Svájc kísérleti telephelyén, ahol a partnerek betekintést nyerhettek a folyamatban lévő kísérletekbe, valamint megismerhették a hozamnövelés különböző stratégiáit, kihívásait és lehetőségeit. A nyitótalálkozó plenáris üléssel zárult, ahol áttekintettük a projekt koordinációs és operatív feladatait, valamint megvitattuk az aktuális kérdéseket és a következő lépéseket.

A projekt keretében, az ÖMKi vezeti a fenntarthatósági koncepció és akcióterv kidolgozását az „Ökológiai terméshozam növelésével foglalkozó Élő Laboratóriumok Európai Hálózata” számára, szoros együttműködésben az összes hálózati partnerrel, annak érdekében, hogy a hálózat hozzáadott értéke és működése a projekt időtartamán túl is fennmaradjon. Emellett az ÖMKi feladata olyan képzési anyagok kidolgozása és műhelymunkák szervezése, ami a hálózat létrehozását segíti pl.: nyílt, részvételi kutatás népszerűsítésével, az érintettek bevonásának elősegítésével, valamint a hálózati partnerek Élő Laboratórium követelményeinek való megfelelésének értékelésével.

Kapcsolódó hírek

Válassz letölthető szakmai kiadványaink közül!

Válassz letölthető szakmai kiadványaink közül!