• február 20, 2025

Újabb régiós szakmapolitikai szekciót szerveztünk a Biofachon

A 2025-ös Biofach első napján került sor a már hagyományos, a közép-kelet-európai országok ökogazdálkodási trendjeit és eredményeit bemutató szakmapolitikai szekcióra, kutatóintézetünk szervezésében. Magyarország mellett ezúttal Csehország, Lengyelország, Albánia, Románia és Ukrajna képviselői mutatták be országuk ökológiai mezőgazdaságának aktuális helyzetét.

Magyarországot Dr. Feldman Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár képviselte, aki előadásában beszámolt arról, hogy 2012 és 2022 között +145,4%-kal hazánkban volt a legmagasabb az ökológiai művelésbe vont területek részarányának növekedése az EU-ban.
Dr. Feldman Zsolt előadása

Vlastimil Zedek, a cseh Agrárminisztérium környezetvédelmi és ökológiai mezőgazdasági osztályának igazgatója ismertette a cseh ökopiac legfrissebb statisztikáit, valamint a minisztérium aktuális tevékenységét és erőfeszítéseit a piac növekedésének támogatására.

A lengyel agrár- és vidékfejlesztési minisztérium képviselője, Jan Golba prezentálta a minisztérium ismeretátadási és kutatási-innovációs aktivitásait, az ökogazdálkodásra és bioélelmiszerekre irányuló cselekvési keretterv részeként. Kiemelte a fogyasztóorientált promóció és edukáció szerepét, amelynek támogatására nagy hangsúlyt fektetnek Lengyelországban.
Jan Golba előadása

Albánia ökogazdálkodása szerény, biogazdálkodással művelt területeinek aránya 1% alatti, a gazdálkodók fő irányultsága az export. A nemzeti támogatási rendszerről, új törvényekről, az uniós irányokhoz való igazodásról és a szektor fő kihívásairól beszélt Dr. Rudina Cakraj, az albán agrárminisztérium delegáltja.
Dr. Rudina Cakraj előadása

A román agrárminisztériumot képviselő Clara Ungurean, európai ügyekért felelős tanácsos beszélt a román kormány és az ökoágazat közötti szorosabb együttműködésről, amely elősegíti a közös célok elérését és az ágazat fejlődését. Hangsúlyozta annak lehetőségét, hogy az értéklánc-integráció, a feldolgozás és a fogyasztói elkötelezettség javításával Románia kiaknázhatja termelési potenciálját, elősegítve a terület gazdasági és környezeti fenntarthatóságát.

Végezetül előadásában Olena Deineko (elnök, Organic Initiative Public Association)az ukrán minisztérium képviselőjeként ismertette a legaktuálisabb statisztikai mutatókat az ország öko termelésben álló mezőgazdasági területeiről, illetve a biopiacról, bemutatva az export kiemelt pozícióját. Leírta, hogy a háborús kihívások ellenére az ukrán biogazdálkodási ágazat és az állami hatóságok a nemzetközi partnerek támogatásával együttesen dolgoznak az ukrán piac helyreállításán és további fejlesztésén.
Olena Deineko előadása

Kapcsolódó hírek

Válassz letölthető szakmai kiadványaink közül!