Az utóbbi években számos külföldi és hazai tudományos vizsgálat született, mely a bogyós gyümölcsökben megtalálható antioxidáns hatású bioaktív összetevőkre hívja fel a figyelmet. A bogyósokban legnagyobb mennyiségben jelenlévő antioxidáns hatású fitovegyület a C-vitamin és különböző polifenolos molekulák: flavonoidok, antocianidinek, fenolsavak. E vegyületek kiemelkedő jelentőséggel bírnak az emberi szervezet egészséges működésében és az egészség megőrzésében, mivel bizonyítottan szerepet játszanak a szabadgyökök által előidézett, oxidatív károsodásokkal összefüggő betegségek megelőzésében. Bár antioxidáns kutatások már évtizedek óta folynak a világon, mégis meglehetősen kevés olyan megbízható vizsgálat született, mely a termesztési mód, mint antioxidáns-tartalmat befolyásoló tényező szerepét tárgyalja. Számos tanulmány arra utal, hogy az ökológiai gazdálkodás, mint termelési rendszer jelentős hatással van a megtermelt bogyós gyümölcsök minőségére. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy az ökotermesztésből és a konvencionális termesztésből származó bogyós gyümölcsök beltartalmi összetételének, különösen az antioxidáns hatású vegyületek mennyiségére vonatkozó eddigi kutatási eredmények rövidtávúak és ellentmondásosak. Éppen ezért fontosnak tartottuk – MATE Környezettudományi Doktori Iskola egy PhD kutatása keretében – magyarországi körülmények között megvizsgálni, hogy kimutatható-e szignifikáns különbség az öko- és konvencionális bogyós gyümölcsök, úgymint a fekete ribiszke (Ribes nigrum, Titania), a piros ribiszke (Ribes rubrum, Jonkheer van Tets), a málna (Rubus idaeus, Fertődi Zamatos) és a szeder (Rubus rusticanus var. Inermis, Thornfree) bioaktív anyag-tartalma és in vitro antioxidáns tulajdonságai között.
Anyag és módszer
A kutatásban vizsgált minták Berkenye, Nógrád és Tolmács külterületeihez tartozó öko és konvencionális ültetvényeiről származtak. A gazdaságok termesztési körülményei talajtípus szempontjából és a klimatikus adottságok tekintetében szinte azonosak voltak. Mindkét termesztési módban azonos módon, izraeli csepegtető öntözési rendszerrel történt a növények öntözése. Az öko és konvencionális bogyósok termesztésének tápanyag-utánpótlási és növényvédelmi eljárásai nagymértékben különböznek egymástól. Az öko bogyósok termesztésénél tápoldatot nem használtak. A bogyós gyümölcsök beltartalmi jellemzőinek, úgymint a vízoldható szárazanyag-tartalom, titrálható sav-, szénhidrát-, összpolifenol és antocianin-tartalom, valamint in vitro antioxidáns tulajdonságok: hidrogén-donor aktivitás és redukálóképesség meghatározása az egykori Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet Élelmiszerkémiai-Analitikai Főosztályán, a kutatás a Szent István Egyetem (mai MATE) Környezettudományi Doktori Iskolájának keretein belül, 2007 és 2008 között zajlott. A statisztikai elemzés Student-féle t-próbával, valamint a fajta évjárat és termesztési mód hatása III-as típusú ANOVA varianciaanalízissel történt.
Eredmények
A vizsgált bogyós gyümölcsök közül a fekete ribiszke rendelkezett a leggazdagabb polifenol-tartalommal, melyet a szeder, málna és piros ribiszke követett. Az 1. ábra alapján látható, hogy 2007-ben nem mutatható ki szignifikáns eltérés az öko és konvencionális fekete ribiszke, málna minták polifenol-tartalma között, ugyanakkor az öko piros ribiszke és szeder minták nagyobb polifenol-tartalommal rendelkeztek, mint konvencionális társaik. A 2008-as évben pedig mind az öko málna, öko piros- és fekete ribiszke, valamint az öko szeder minták is szignifikánsan nagyobb polifenol-tartalmat mutattak, mint a konvencionális megfelelőik. A két évet együtt értékelve, az ökotermesztésű szeder, piros ribiszke szignifikánsan nagyobb polifenol-tartalommal rendelkezett, mint a konvencionális termesztésű minták.
1. ábra – Öko- és konvencionális bogyós gyümölcsök polifenol-tartalma (mg/100g) (2007-2008, OÉTI)
2. ábra – Öko- és konvencionális bogyós gyümölcsök antocianin-tartalma (mg/100 g) (2007-2008, OÉTI)
3. ábra – Öko- és konvencionális bogyós gyümölcsök hidrogén-donor aktivitása (I50, mg minta) (2007-2008, OÉTI)
4. ábra – Öko- és konvencionális bogyós gyümölcsök redukálóképessége (ASE/mg) (2007-2008, OÉTI)