10. alkalommal rendezték meg a kézműves pékszakma és a tiszta élelmiszerek iránt elkötelezettek legrangosabb eseményét, a Kenyérlelke Fesztivált.
Az idei Kenyérlelke Fesztivál megújult köntösben a Kézműves Kenyér Társaság szervezésében valósult meg, új helyszínen, a budajenői Magtár ikonikus műemléképületében és környező parkjában.
Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy az augusztus 20-i jubileumi fesztiválon az ÖMKi kiállítóként és a szakmai programban is részt vett. A különleges szellemiséggel és hagyományokkal bíró fesztiválnak indulása óta rendszeres szereplői vagyunk. Számos kiállító pékkel és szervezettel régóta szoros partnerségben állunk, így a fesztivál fontos szakmai találkozási pontot jelent számunkra.
Célunk az volt, hogy az on-farm kutatásainkban részt vevő biogazdálkodók gabonáit, azon belül is a kevésbé ismert ősgabonákat, vagyis az alakort, a tönkölyt és a tönkét megismertessük a nagyközönséggel. Hiszen munkánk legnagyobb öröme, amikor kutatási eredményeink átkerülnek a gyakorlatba, ezért fontos hírét vinnünk az ősgabonáknak, így növelve a hazai ősgabonák és a belőlük készült biotermékek iránti nyitottságot, fejlesztve a keresletet és a kínálatot.
Az ÖMKi standjánál egy játékos kenyérkóstolón keresztül ismerhették meg az érdeklődők a tájfajta ősgabonákat, valamint bemutatottuk a közel 60 hazai helyszínt jelölő ősgabona terméktérképünket, amely jelöli, hol találhatóak azok a pékségek, malmok és gazdaságok, ahonnan kiváló minőségű ősgabona liszt, kenyér vagy tészta vásárolható. A Termőföldünk kincsei című pódiumbeszélgetésen pedig Szira Fruzsina vezető kutatónk képviselte kutatóintézetünket, Szabó Attila (Talajmegújító Gazdák), Őry Barnabás (3 órás kert) és Rosta Gábor (Közösségi kertek) vendégek körében.
Köszönjük a Magyar Kézműves Kenyértársaságnak, Ormós Gabriellának (Jenői Pékség), hogy meghívtak bennünket és megjelenési lehetőséget biztosítottak számunkra! Köszönet Cseperkáló Józsefnek (Panelpék, Egy Falat Kenyér) a játékos kóstolónkhoz készített finom kenyerekért, amelyek on-farm partnereink, az Antal Biofarm és Kocsis Gabriella őstermelő alakor és tönke lisztjéből készültek.
Fontos megemlítenünk a DIVINFOOD projekt támogatását is, amely lehetővé tette megjelenésünket a rendezvényen!
Találkozzunk jövőre is!