• október 8, 2024

EOC 2024: A biogazdálkodás bevált megoldásokat kínál a fenntartható agrár-élelmiszeripari átállásban

Elkötelezettség, tudatosság, összefogás

Budapesten találkoztak az ökológiai gazdálkodás nemzetközi és hazai szakemberei a 18. Európai Ökogazdálkodási Kongresszuson.
A szakmai diskurzus főként a Közös Agrárpolitika (KAP) kihívásairól és kilátásairól, a gazdálkodók piaci helyzetének javításáról és az összefogás szükségességéről szólt. A biomozgalom szereplői egyetértettek abban, hogy fokozni kell az ökológiai szolgáltatásokkal kiemelkedő hozzáadott értéket nyújtó gazdálkodók megbecsültségét, növelni kell a vásárlók bioélelmiszerek iránti tudatosságát és támogatni kell a fiatal gazdagenerációt, hogy valóban kulcsszereplővé válhasson a jövő mezőgazdaságában.
A mozgalom hídépítő szerepet tölt be generációk, nemzetek, mezőgazdasági gyakorlatok és szakemberek, az ellátási lánc szereplői, civil kezdeményezések, kutatók és politikai döntéshozók között. Együttes összefogással és cselekvéssel pedig elérhető a változás az élelmiszeripar és a mezőgazdaság fenntarthatóbb jövőjéért.

eoc2024

A kongresszus a harmadik napon különleges terepi programmokkal zárult. A bugaci Gál Tanyán, valamint az Eger környéki szőlőültetvényeken és a Bormíves Tanya borászatában tett látogatás a nemzetközi vendégeknek és a hazai érdeklődőknek is inspirációval, helyi újdonságok és tapasztalatok bemutatásával szolgált.

A biogazdálkodásé a jövő

Dr. Drexler Dóra, az ÖMKi ügyvezetője adott exkluzív interjút az Agroinform.hu-nak, az Európai Ökogazdálkodási Kongresszus hazai médiapartnerének. Az esemény aktualitásáról, a stratégiai párbeszéd nemrég megjelent záródokumentumáról, a biogazdálkodást övező tévhitekről, és az átállásban rejlő lehetőségekről is szó esett.

,,Hála Istennek, itthon is növekszik a bioáru iránti kereslet, ugyan nem készült teljeskörű adatgyűjtés, de a kereskedelmi, forgalmi adatok alapján 2021-ről 22-re 15%-os piacbővülést láttunk, ami nem kicsi – fogalmazott az ügyvezető. – Ugyan a növekedés a háború kirobbanásakor megtorpant, de 2023-ban újra elindult. Azt gondolom, ez biztató, de azért nagy hangsúlyt kell fektetnünk a tudatosság erősítésére. Nagyon fontos, hogy a vásárlók itthon is felismerjék a biojelölést és tudják, hogy ez mit jelent.”

Székelyföld bioföld: dr. Máthé Emma a 2024-es Sárközy Péter Emlékérem díjazottja

Az Európai Ökogazdálkodási Kongresszuson került sor az idei Sárközy Péter Emlékérem ünnepélyes átadására, amelyet 2024-ben a székelyföldi dr. Máthé Emma vehetett át.

,,Dr. Máthé Emma mezőgazdasági szakember, oktató, a Székelyföldi Bio Egyesület elnöke, a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány munkatársa. A hivatástudat, a szakmaszeretet, a következetesség, az igényesség, és a közösségéért érzett felelősség megannyi alkalommal megmutatkoztak életútjában. Szülőföldjéért, a Kárpát-medencében való megmaradásért és egyben magyarkénti megmaradásért is tevékenykedett, a közösségek építését kimagasló eredményekkel végezte és végzi egy sajátos jelmondattal, Mécs László költőt idézve: „Vadócba rózsát oltok, hogy szebb legyen a Föld”. A díjazottat Torda Márta méltatta e szavakkal, aki tavaly vehette át az elismerést. Szívből gratulálunk Máthé Emmának!

­Kik nyerhetik meg évről évre a Sárközy Péter Emlékérmet?
Nézd meg videónkat!

Kapcsolódó hírek

Válassz letölthető szakmai kiadványaink közül!

Válassz letölthető szakmai kiadványaink közül!