Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) és az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem (EKKE) szakmai kapcsolataik elmélyítése céljából kötöttek együttműködési megállapodást, amely elismerése és kibővítése a több éve tartó közös munkának. Az együttműködés fókuszában jelenleg két tématerület áll: sorköz-takarónövényes szőlőökológiai vizsgálatok, és vízmegőrző gazdálkodási módszerek fejlesztése drónos megfigyeléssel.
Ruszkai Csaba, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem kutatási és fejlesztési központjának főigazgatója, Dr. Pajtókné Dr. Tari Ilona, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Rektora és Dr. Drexler Dóra, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet ügyvezetője, Fotó: EKKE
A szőlőökológiai súlyponton belül a biodiverzitás megőrzése és a növényi stresszállapot-vizsgálata kiemelt jelentőséggel bírnak. Az ÖMKi évek óta kutatja a különböző sorköztakaró növények termőhelyi alkalmazhatóságát, amelyet az EKKE a szőlőparcellák távérzékeléses alapú élettani megfigyeléseivel egészít ki. A két terület integrálása lehetőséget teremt új, ökológiai szemléletű szőlészeti irányok és módszerek kialakítására. Ennek érdekében a sorköztakarási kísérletsorozat több mintaterület bevonásával valósul meg az Egri borvidéken. Az ehhez szükséges vetési tervet, vetőmagot és cönológiai vizsgálatokat az ÖMKi, míg a takarónövények ökológiai hatásának térbeli monitoringját az EKKE végzi.
A vízmegőrző gazdálkodási módszerek témakörben úgynevezett On-farm kísérletek zajlanak az ÖMKi kezelésében, amelyhez egyetemünk a beállított kísérletekre adott vegetációs válaszhatásokat vizsgálja távérzékelési módszerekkel. A kutatás első évében ez az együttműködés tök és paradicsom kísérletekre terjedt ki Gomba és Terény településeken.
A partnerek elkötelezettek abban, hogy az együttműködés keretében létrejött eredményeiket tudományos és szakmai rendezvényeken, konferenciákon, illetve tudományos közlemények formájában népszerűsítsék.