ÖMKi Állattenyésztési Csoportja 2023-ban kapcsolódott a PATH2DEA elnevezésű nemzetközi projekthez, melynek keretében kollégáink azt vizsgálják, hogy melyek a gátjai és a mozgatórugói az agroökológiai termelésben alkalmazható digitális technológiák terjedésének. A projektben Európában 6 helyszínen zajlik esettanulmány a mezőgazdaság különböző területein, melyek közül az ÖMKi képviseli a legelőre alapozott húsmarhatartást.
Az október 22-én megrendezett „Digitális technológiák az agroökológia szolgálatában” című műhelymunka közel 35 résztvevővel zajlott Tardonán. A jelenlévők, főkét húsmarhatartók, digitális eszközöket fejlesztő és forgalmazó cégek, szaktanácsadók és kutatók különböző tudományos módszertani feladtok keretében megfogalmazhatták a véleményüket, tapasztalatukat azzal kapcsolatban, hogy a legeltetett húsmarhatartásban jelenleg ismert és elérhető digitális technológiákból milyen funkciókat hiányolnak, továbbá az állattartást érintő feladatokban hol tudna megfelelő támogatást nyújtani a digitalizáció, milyen új fejlesztési irányokat látnának szívesen, amik támogatnák az agroökológiai szemléletű gazdálkodást és az ellátási lánc fejlesztését.
A rendezvény keretein belül sor került a CLEVERFOOD projektünkhöz köthető fókuszcsoport találkozóra is. A megbeszélésen gazdálkodók, szenzorokat forgalmazó cég képviselői és az ÖMKi kutatói beszélgettek a fenntartható élelmiszerrendszerre való átállás innovációs akadályairól és gátló tényezőiről. A beszélgetés eredményei hozzájárulnak majd a projekt keretében készülő „Food2030 Unlock” stratégiához, melynek fő célja az azonosított akadályok megszüntetésének elősegítése és így az uniós Élelmezési Stratégia 2030 előkészítése.
A délelőtti workshop és az azt követő ebéd után a Horhos-völgy Ökobirtokon folytatódott a szakmai munka egy kerekasztal beszélgetés keretében. Itt saját tapasztalataikról számoltak be a gazdálkodók a digitális technológiák alkalmazása kapcsán, hangsúlyozva az eszközök hasznosságát, az adatok gyűjtésének és elemzésének fontosságát a mindennapi munkájuk során. A fejlesztő és forgalmazó cégek pedig a legújabb fejlesztési irányokat is megosztották résztvevőkkel. A nap zárásaként a birtok tulajdonosai, Gulyás Anna és Kaczkó Dániel vezetésével a résztvevők bejárhatták a gazdaságot, ami a nehézségek ellenére is szép példája annak, hogy az ember és természet összhangban tud élni, működni.
A Szakmai Nap és a műhelymunka megvalósulását a Magyar Nemzeti Vidék Hálózat támogatta.