• június 17, 2025

Az Agroecology-TRANSECT projekt, melynek megvalósításában az ÖMKi is részt vesz, európai szintű citizen science kutatást indít, amelyhez magyarországi önkéntesektől is várják az adatokat!

A lepkék jó indikátorai az élőhelyek minőségének, beleértve a mezőgazdasági területekét is. Számos lepkefaj nagymértékben függ bizonyos tápláléknövények elérhetőségétől és a tájképi jellemzők, például sövények, fák vagy erdőszegélyek jelenlététől. A lepkék ezért érzékenyen reagálnak az élőhelyek minőségében, a földhasználat intenzitásában és a tájszerkezetben bekövetkező változásokra.

Mi a kutatás célja?

Az adatokat a projekt szakértői elemzik annak érdekében, hogy jobban megértsék, miként alakítják az agroökológiai gazdálkodási gyakorlatok a mezőgazdasági rendszereket, ezzel segítve a biológiai sokféleség megőrzésére irányuló intézkedések kialakítását és tervezését Európa-szerte. Ennek érdekében az Agroecology-TRANSECT projekt egyesíti a gazdálkodók, tudósok, politikai döntéshozók és civil szervezetek tudását és szakértelmét egész Európából.

Mik a részvétel feltételei? 

Töltsd le okostelefonodra a Butterfly Count nevű applikációt. Az applikáció nem csak a megfigyeléseket rögzíti, hanem segít a hazai lepke fajok közti eligazodásban azoknak, akik még nem olyan gyakorlottak a határozásban. A lepkehatározóban jelenleg 141 hazai lepkefaj fotója szerepel.
Ha nincs okostelefonod, egy nyomtatható regisztrációs lap (elérhető angol és német nyelven) segítségével is rögzítheted az adatokat! 

Válassz egy jól járható, 15 perces sétára alkalmas, mezőgazdasági területen álló megfigyelőhelyet. 

Végezz felvételezést szeptember végéig, legalább három alkalommal a szezon során. A megfigyelést meleg, napos és szélcsendes napokon, 10:00 és 17:00 óra között végezd. 

Miért érdemes részt venned a kutatásban?

Akár kezdő, akár haladó lepkész vagy, most itt a remek lehetőség, hogy több alkalommal is megfigyeld a lepkéket úgy, hogy közben a kutatási projektet is támogatod. Minél többen számolják a lepkéket, annál megbízhatóbb következtetéseket tudnak levonni a szakértők az adatokból, és annál jobban hozzá tudjuk igazítani gazdálkodási gyakorlatunkat a biológiai sokféleség javára.

Bővebben az Agroecology-TRANSECT projektről: https://www.agroecology-transect.net/

További részletek a kutatásról: https://www.agroecology-transect.net/news/butterfly-survey/ 

Kapcsolattartó: Miglécz Tamás, tamas.miglecz@biokutatas.hu

Agroecology - TRANSECT

Kapcsolódó hírek

Válassz letölthető szakmai kiadványaink közül!