Fókuszban a fenntartható ökogazdálkodási módszerek és a bioélelmiszerek hazai fogyasztásnak bővülése. Idén ötödik alkalommal rendezték meg az ÖKO Expo-t, az ökológiai gazdálkodás neves kiállítását és szakmai konferenciáját, amelyen az ÖMKi is képviselte magát.
2024. szeptember 12-13-án Hajdúnánás-Kendereskertben gyűltek össze az ökogazdálkodás iránt elkötelezett szakemberek, érdeklődők, az ágazat szereplői. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szervezésében megvalósult kétnapos rendezvény fókuszában a biogazdák mindennapjait és a fenntarthatóságot segítő megoldások és technológiák álltak. Interaktív tudásátadást támogató szakmai bemutatókkal és tematikus előadásokkal széles spektrumon szólították meg az érdeklődőket. A rendezvény nem pusztán találkozásra, de szakmai ismeretátadásra és fejlődési lehetőségre is alkalmat teremtett az ökológiai gazdálkodásban érdekelt, elkötelezett, illetve a témával még csak ismerkedő gazdálkodók, feldolgozók, innovátorok és tudományos szakemberek számára.
Kutatóintézetünk kiállítóként és szakmai programokkal egyaránt jelen volt az ÖKO Expón. Már a rendezvény első napján nagy érdeklődés övezte az ÖMKi standját, ahol szakembereink bemutatták az ÖMKi projektjeit és eddigi gyakorlati eredményeit, valamint az ősgabonák témájában végzett kutatásokhoz kapcsolódóan alakorból készült kekszeket is kóstolhattak a látogatók.
A szakmai programban szeptember 12-én, csütörtökön a Rendezvénysátor színpadán az ÖMKi szántóföldi kísérleteit és biológiai alapok fejlesztésében betöltött szerepét ismertette előadásában Borbélyné Hunyadi Éva szántóföldi csoportvezető, vezető kutató és Balog Emese projektvezető kutató, aki az ÖMKi által szervezett, immár negyedik éve folyó ÖMKi-VSZT-NÉBIH öko posztregisztrációs kisparcellás fajtatesztek eredményeiről is beszámolt.
A rendezvény második napján szeptember 13-án, pénteken Az ökológiai zöldségszektor helyzete és jövője címmel tartottunk rövid előadásokkal egybekötött kerekaszal beszélgetést a Rendezvénysátorban. Komplex programunkat Dr. Tóth Ferenc, kertészeti csoportvezető nyitotta meg, melyet Prof. Dr. Pepó Péter, a Debreceni Egyetem tanárának a csemegekukorica termesztés technológiájának új lehetőségeit bemutató előadása követett. Majd rövid előadások keretében ismertetésre kerültek az ÖMKi on-farm kísérleteinek eredményei: Dani Mária kutató a fehérjenövény on-farm kísérleteiről és a vizsgált növényfajok perspektíváiról az öko szántóterületen, Földi Mihály vezető kutató pedig az őszi búza on-farm kísérletek eddigi eredményeit és aktuális kérdéseit prezentálta a közönségnek. Ezt követte Dr. Jobbágy Péter kutató az Ökológiai zöldségtermesztés Magyarországon című előadása következett. A program utolsó előadását Allacherné Szépkuthy Katalin, az ÖMKi szaktanácsadási csoportvezetője tartotta, amely a Közös Agrárpolitika ÖKO VP-n kívüli lehetőségeiről adott átfogó betekintést.
Végezetül az előadásokra alapozva és azt kiegészítve került sor a szekció tartalmas kerekasztalbeszélgetésére, Allacherné Szépkuthy Katalin moderálásával, Dr. Tóth Ferenc, Najat Attila (Biocont Magyarország Kft., stratégiai projekt menedzser) és Babicz Szabolcs (Debreceni Egyetem Kertészettudományi Intézet, tanszéki mérnök) részvételével.
Fotók: ÖKO Expo