Nyílt innovációs hálózatok az agroökológiai átmenetért Európa szerte

Idén szeptemberben Budapesten gyűlnek össze az ökogazdálkodás szakértői, hogy megvitassák az agráriumot érintő legérdekesebb, legaktuálisabb kérdéseket. Köztük kollégáinkkal, az ÖMKi kutatóival is találkozhatnak az érdeklődők a kongresszus második napján, a Nyílt innovációs hálózatok az agroökológiai átmenetért Európa szerte című szekcióülésen.

A beszélgetés az AGROECOLOGY Partnerség (AGROECOLOGY Partnership), valamint a Talaj Misszió és Hálózat(ok) (SOIL Mission and Networks) organikus élő laboratóriumok bemutatásával kezdődik, majd a kutatók abba is beavatják a hallgatóságot, hogy ezek a projektek hogyan tudnak tevékenyen hozzájárulni az agroökölógiai átálláshoz.

Az izgalmas témában Clara Sabán de la Portilla, a Madridi Kutatóintézet munkatársa, valamint az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet kollégái, Jónász Gerda kutató, Varga Korinna, a Szakpolitikai Kutatócsoport vezetője és Csonka Valéria kutatási projektvezető osztják meg gondolataikat a témában.

Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet kollégái, Jónász Gerda kutató, Csonka Valéria kutatási projektvezető és Varga Korinna, a Szakpolitikai Kutatócsoport vezetője.

Clara Sabán de la Portilla az IMIDRA, a Madridi Kutatóintézet, Vidék-, Agrár- és Élelmiszeripari Fejlesztési részlegének kutatója. Agronómusi végzettséggel, agrárökológiából szerzett mesterdiplomát, és az agrár-élelmiszeripari közgazdaságtan PhD-jelöltje, a mezőgazdaság átalakulásai, valamint az agrár-, vidék- és környezetvédelmi politika kutatócsoportban.
2017 óta az alkalmazott kutatás területén dolgozik, a fenntartható és inkluzív élelmiszerrendszerek előmozdítása érdekében a madridi régióban agroliving laboratóriumokat hoz létre és koordinál önkormányzatokkal és magánvállalkozásokkal együttműködve.

Varga Korinna az ÖMKi Szakpolitikai Kutatócsoportját vezeti, amely az európai és nemzeti agrár-, környezetvédelmi és biogazdasági szakpolitikai területen végzi munkáját. Szakterülete a biogazdálkodással és az agroökológiával kapcsolatos nemzeti szakpolitikai elemzés, kutatás és tanácsadás az agrár-élelmiszeripari ágazat fenntartható átalakulásának megvalósítása érdekében. Kutatási munkája a részvételi kutatási módszerek és az agroökológiai élő laboratóriumokban szerzett közös alkotási tapasztalatok javítására összpontosít. Ezenfelül azon dolgozik, hogy az „élő laboratóriumi” megközelítést és módszertant szélesebb körben elfogadják a nemzeti és makroregionális agrárkutatásban. Az AGROÖKOLÓGIA Partnerség keretében az agroökológiai élő laboratóriumok és kutatási infrastruktúrák európai hálózatának koordinátora.

Jónász Gerda az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) Szakpolitikai Kutatócsoportjának kutatója. Mesterdiplomáját a svédországi Lund Egyetem Nemzetközi Ipari Környezetgazdasági Intézetében, valamint a magyarországi Közép-európai Egyetemen szerezte a Környezettudományok, politika és menedzsment (MESPOM) szakon. Doktori fokozatát a Közép-európai Egyetem Környezettudományi és Környezetpolitikai Tanszékén szerezte, majd 2013 elején posztdoktori ösztöndíj keretében kezdte meg együttműködését az ÖMKi-val. Azóta kutatásokat végez és háttérdokumentumokat dolgoz ki különféle nemzeti és nemzetközi projektekhez. Széleskörű ismeretekkel rendelkezik az alternatív ellátási láncok, a biotanúsítás és az ökológiai élő laboratóriumok területén.

Csonka Valéria az ÖMKi kutatási projektvezetőjeként dolgozik, szakterülete a mezőgazdaság, különösen a biogazdálkodás és az agroökológia, valamint a biogazdasági szakpolitika. Széles körű tevékenységei közé tartozik a kapcsolódó témák elemzése és kutatása nemzeti és nemzetközi projektek keretében, a BIOEAST kezdeményezés agroökológiai tematikus munkacsoportjának koordinálása, valamint az agroökológiai élő laboratóriumok és kutatási infrastruktúrák európai hálózatának megvalósítása és irányítása. Emellett támogatja az ÖMKi On-farm Living Lab fejlesztését és képviseletét, szintén azzal a céllal, hogy nemzeti és nemzetközi szinten népszerűsítse a biogazdálkodást és az élő laboratóriumi megközelítést.

Találkozzunk Budapesten az Európai Ökogazdálkodási Kongresszus 2024-en, és alakítsuk közösen az élelmiszeripar és a mezőgazdaság jövőjét!

Kapcsolódó hírek

Válassz letölthető szakmai kiadványaink közül!

Válassz letölthető szakmai kiadványaink közül!