2024 tavaszán az Magyarországi Agroökológia Hálózat Egyesülettel társszervezésben magyar gazdáknak tartottunk továbbképzést a regeneratív mezőgazdaság gyakorlatairól, harmadik alkalommal. A képzést követően immár 18 gazdasággal működünk együtt, ennek megfelelően 18 helyszínen zajlottak le május-június hónapban a gazdaságlátogatások.
Gazdaságlátogatások és holisztikus tervezés
Megismerhettük a hat új belépő szemléletét, betekintést kaptunk az általuk alkalmazott agrotechnikai gyakorlatokba és igyekeztünk minél több információt kapni azokról a termőföldekről, amelyen gazdálkodnak. Részletes képet kaptunk a talajművelési, tápanyaggazdálkodási, növényvédelmi módszereikről, több esetben az általuk használt speciális talajművelő eszközöket vagy vetőgépeket is megtekintettük. Ezt követően átbeszéltük, hogy melyek azok a pontok, amelyben ők szeretnének változtatni (pl. talajregeneráció, takarónövények használata) és melyek azok a tényezők (pl. szélsőséges időjárás, kedvezőtlen piaci helyzet, magas inputanyag árak), amelyek miatt szemléletváltásra kényszerülnek. A meglévő erőforrások figyelembevételével, holisztikus terv készült a teljes gazdaság működéséről. Ebben a tervben részletesen kibontottuk többek között azt, hogy vízmegőrzés, talajregeneráció és a biodiverzitás növelése érdekében milyen lépeseket tud tenni az adott gazdaság, továbbá minden partner megalkotott egy jövőképet, amelyben 5 éves célkitűzéseket fogalmaztak meg.
Ismerkedés a talajjal
Mint eddig minden évben, most is a terepi munka volt az egyik legizgalmasabb feladat. Mind a 18 helyszínen talajmintát vettünk talajmikrobiológiai és kémiai vizsgálatra. Ezek eredményét majd az őszi workshopon értékeljük ki a gazdálkodókkal. A talajmintavétel mellett talajtömörödöttséget is vizsgáltunk kézi penetrométerrel és gazdabottal. Egyszerű, de nagyon informatív vizsgálatainkat, a talajborítás mérését, a földigiliszta számlálást és a talaj morzsaállékonysági vizsgálatot, és a gyökerek vizsgálatát is elvégeztük. A morzsaállékonysági (aggregátumstabiitási) vizsgálatnál egy befőttesüvegben elhelyezett nagyobb méretű talajaggregátum esetén azt nézzük, hogy vízzel felöntve mennyire tartja meg a szerkezetét. A gazdák által néha jónak gondolt talajszerkezetről itt hamar kiderülhet, hogy gyakorlatilag nincs szerkezet, mert a vízben szétesik a talajmorzsa, azaz gyakorlatban eliszapolódik a talaj.
Érdekes szakmai tapasztalat volt, hogy a regeneratív gazdálkodás (pl. forgatás nélküli művelés, direktvetőgép alkalmazása, szervestrágyázás) útján elindult gazdaságoknál pozitív irányba indult el a talajok vízmegőrzése (kevésbé száradnak ki, illetve több csapadékot képesek befogadni).
Szükség van a szemléletváltásra
Az idei évben a tavasz több termőhelyen nemcsak száraz volt, hanem néhol nyáriasan meleg. Az ilyen kritikus időszakokban nem csak lehetőség, hanem kényszer is olyan agrotechnikai szemléletváltás, amely alkalmazkodóképesebbé teszi a talajokat és ez által a gazdaságokat is.
Tapasztalataink és az eddigi vizsgálati eredményeink megerősítenek bennünket abban, hogy a regeneratív szemlélet és annak gyakorlatai jó eszközök az alkalmazkodóképesség növelésére.
Talajmintavétel és talajvizsgálat kellékei a megdőlt búzatáblán
Földigiliszta számlálás
Kézi penetrométer a vizsgált kukorica táblában
Jó morzsaállékonyságú talaj (nincs szétiszapolódva)
Kevésbé jó morzsaállékonyságú talaj (itt látszik, hogy elkezdett szétiszapolódni, azért zavaros a víz)
A gyökéren megfigyelhető gyökérköpeny