Az érdekeltek találkozója a GRACED projekt keretében

Szeretettel várunk minden érintettet a Pilze-Nagy Kft., az ÖMKi és a MATE Kertészettudományi Intézete által szervezett workshopra!

Az EU jogszabályokban határozta meg az egyes termékekre, így a zöldségekre és köztük a termesztett gombákra is a növényvédőszerek megengedett növényvédőszer-maradékok határértékét (MRL). A növényvédőszer-maradékok azonban nemcsak a termelő szándékos vagy nem szándékos tevékenysége eredményeképpen, hanem a környezetből származó terhelésként, valamennyi termesztett vagy gyűjtött növényben, a biotermékeken is nyomokban megjelenhetnek. Ez a jelenség különösen igaz a termesztett gombákra, amelyekről ismert, hogy bizonyos vegyületeket a termesztőközeg lebontása során felhalmoznak. A termesztőközegként használt gabonaszalma, még ha ökológiai gazdálkodásból származik is, nyomokban tartalmazhat olyan növényvédőszereket, amelyek a termesztett bio gombában kimutathatók.

Tekintettel a növényvédőszer maradékokkal kapcsolatos kockázatokra, olyan analitikai módszerek kifejlesztésére és alkalmazására van szükség, amelyek segítségével a termelők könnyen és költséghatékonyan kimutathatják azokat a terményekben a helyszínen. A jelenlegi módszerek drága külső laboratóriumi méréseken alapulnak, amelyek eredménye csak több nap múlva érhető el, amikor a friss termékek már a piacon vannak (vagy akár már el is adták őket). A GRACED készülék kifejlesztése ezt a hiányt hivatott pótolni.

A Pilze-Nagy Kft., az ÖMKi és a MATE Kertészettudományi Intézete által szervezett workshop célja egyrészt az ismeretátadás az érintett termesztők, beszállítói partnerek, tanúsítók, szaktanácsadók és hivatalok részére, másrészt azon problémák feltárása, amellyel a szakpolitika a későbbiekben tud foglalkozni.

A workshopon való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Amennyiben részt venne az eseményen, kérjük regisztráljon ezen a linken 2024. december 5-ig.

december 10. 09:00
09:00 — 14:00 (5h)

1118 Budapest Villányi út 29-43., MATE Budai Campus